Методичне об'єднання

 

29 11. Засідання методичної комісії вчителів трудового навчання, фізичної культури, мистецтва.
Тема: "Прийоми формувального оцінювання
Якщо уявити учнів в образі рослин, то зовнішня (підсумкова) оцінка, прийнятна для традиційного навчання, – це процес простого вимірювання їх зросту. Результати вимірювань будуть цікавими для порівняння та аналізу, але вони самі по собі не впливають на ріст рослин.
Формувальне оцінювання, навпаки, схоже на підживлення і полив рослин. Тим самим безпосередньо впливає на їх ріст.
Саме таких висновків дійшли на засіданні.



Методичні рекомендації щодо викладання трудового навчання (технології) у 2022/2023 навчальному році

Додаток 11
до листа Міністерства освіти і наук України
від 19.08.2022 р. №1/9530-22

Методичні рекомендації щодо викладання трудового навчання (технології) у 2022/2023 навчальному році

Технології

5 клас Технологічна освітня галузь

У 2022/2023 навчальному році відповідно до типових освітніх програм для закладів загальної середньої освіти на вивчення предмета «Технології» у 5 класі рекомендовано 2 години на тиждень, мінімально допустима кількість – 1 година та максимально допустима кількість – 3 години на тиждень. З 2022/2023 навчального року в освітній процес закладів загальної середньої освіти поетапно, починаючи з п’ятого класу, впроваджується навчальний предмет «Технології», який цілісно реалізовує вимоги технологічної освітньої галузі Державного стандарту базової середньої освіти. На основі Державного стандарту та Типової освітньої програми розроблено чотири модельні навчальні програми для базового навчального предмета «Технології. 5-6 класи», які мають гриф Міністерства освіти і науки та розміщені на сайті.

Учителі мають академічну свободу у виборі програми, прийнятної для їхньої роботи. На основі обраної модельної навчальної програми, учитель моделює навчальний процес/укладає власну навчальну програму, в якій формує змістове наповнення відповідно до актуальних потреб і матеріально-технічних ресурсів закладу освіти, інтересів, можливостей і здібностей учнів.

Відповідно до мети технологічної освітньої галузі, метою навчального предмету технології, є розкриття та розвиток творчого потенціалу особистості учня, здатності застосовувати знання на практиці, розв’язувати практичні завдання в побуті через практичне засвоєння основ дизайну, технологій та декоративно-ужиткового мистецтва.

Мета предмету реалізується в таких завданнях:

  • забезпечення наступності у формуванні ключових компетентностей та наскрізних умінь учнів з початкової школи, їх включення до підготовчого циклу з вивчення технологій та дизайну;
  • прилучення учнів до основ народної культури, національного виховання через вивчення технік і технологій декоративно-ужиткового мистецтва;
  • подальший розвиток самозарадності в побуті, формування системного та критичного мислення, навичок безпечного та ощадливого використання технологій та матеріалів тощо.

Формування ключових компетентностей здійснюється через компетентнісний потенціал освітньої галузі засобом проєктної технології, яка дозволяє вчителю моделювати різноманітні навчальні ситуації, створювати навчальне середовище для учнів, у якому розвивати всі наскрізні уміння, притаманні ключовим компетентностям.

Компетентнісний потенціал технологічної освітньої галузі зазначений в додатку 11 до Державного стандарту. Спільними для всіх ключових компетентностей є такі вміння, як читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно і письмово, критичне та системне мислення, творчість, ініціативність, здатність логічно обґрунтовувати позицію, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми, співпрацювати з іншими особами.

Державним стандартом передбачено, що учні мають опанувати базові знання технологічної освітньої галузі за такими напрямами: проєктування, основи графічної грамотності, технології виготовлення виробу, оцінювання і презентація результатів, декоративно-ужиткове мистецтво, сучасна техніка і технології, самозарадність у побуті.

Вимоги до обов’язкових результатів навчання учнів у технологічній освітній галузі визначено в додатку 12 до Державного стандарту і передбачають, що учень:

  1. формулює ідею та втілює задум у готовий продукт за алгоритмом проектно-технологічної діяльності;
  2. творчо застосовує традиційні і сучасні технології;
  3. ефективно використовує техніку, технології та матеріали без заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу;
  4. турбується про власний побут, задоволення власних потреб та потреб інших осіб.

Враховуючи циклічність навчання 5-6 класи та 7-9 класи, результати навчання учнів 5 класів у технологічній освітній галузі можуть бути сформовані на завершення 2022-2023 навчального року, або їх формування може продовжуватися до завершення 2023-2024 навчального року (6 клас).

Вчитель самостійно визначає шлях досягнення результатів відповідно до матеріально-технічних можливостей навчальної майстерні (кабінету), інтересів і здібностей учнів, фахової підготовки самого учителя.

Вимоги до чотирьох обов’язкових результатів навчання в межах технологічної освітньої галузі визначені в загальних, конкретних результатах навчання та орієнтирах для їх оцінювання з Державного стандарту. Перший обов’язковий результат навчання технологічної базової освіти передбачає виконання проєктів за алгоритмом проєктно-технологічної діяльності. Для ефективного виконання проєктів учням необхідно опанувати базові знання другого, третього і четвертого обов’язкових результатів навчання, набути відповідного освітнього досвіду. Компетентності формуються лише в діяльності.

Навчальний предмет «Технології» має практико-орієнтовану спрямованість, навчання відбувається з опорою на освітній досвід учнів, зокрема отриманий на рівні початкової технологічної освіти, їхні потреби, інтереси, вікові особливості й індивідуальні можливості. Акцентується увага на мотивації навчання, груповій і самостійній роботі учнів, взаємодопомозі, дотриманні правил безпечної праці і санітарно-гігієнічних вимог, доцільному використанні цифрових пристроїв, електронних освітніх ресурсів тощо.

Створення освітнього середовища навчання технологій передбачає вихід за межі шкільної майстерні, класу, інтеграцію навчання на культурологічній основі:

  1. узгодження потреб й інтересів учнів, закладу освіти, місцевої громади;
  2. дотримання родинного,    шкільного,    народного,  державного календарів;
  3. відвідування місцевих музеїв, виставок тощо;
  4. проведення майстер-класів,    ярмарок,   виставок, зокрема й віртуальних;
  5. перенесення навчання технологій у міжгалузеві, загальношкільні, міжшкільні, громадські, міждержавні проєкти;
  6. залучення до   освітнього  процесу  батьків,   народних майстрів, фахівців у галузі дизайну й технологій, місцевих бізнесменів тощо.

Слід зазначити, що у центрі змодельованого освітнього середовища має бути учень. Саме за його участі та з урахуванням його інтересів і здібностей варто конструювати і добирати всі складові освітнього процесу, максимально гнучко добирати методи і форми організації як за межами класно-урочної системи так і на уроках технологій.

Навчання відбувається на основі формувального оцінювання. Оцінюванню підлягають очікувані результати навчання у формі освітніх продуктів, які учні створюють у процесі навчальної діяльності.

  1. зовнішні освітні продукти – самостійно знайдені і презентовані факти, сформульовані ідеї, гіпотези, закономірності, створені вироби, послуги, результати практичних робіт, проєктів тощо;
  2. внутрішні освітні продукти – особистісні якості й здібності, знання, уміння, освоєні способи діяльності, індивідуальний рівень сформованості ключових і предметної проєктно-технологічної компетентностей тощо.

Створені в навчальній діяльності особистісні зовнішні освітні продукти дають змогу здійснити підсумкове оцінювання, оцінити внутрішні особистісні зміни й здобутки учня, його рівень володіння способами проєктно- технологічної діяльності, ключовими і предметною компетентностями.

Формувальне і підсумкове оцінювання зорієнтовані на виявлення поступу учнів у досягненні обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом.

6 – 11 класи Освітня галузь «Технології»

Трудове навчання

На вивчення предмета «Трудове навчання» у 6 класі відводиться 2 години на тиждень, у 7 – 9 класах – по 1 год на тиждень. Кількість годин на вивчення предмета Трудове навчання в 6-9 класах може збільшуватися за рахунок годин варіативної складової навчальних планів, передбачених на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації. За рахунок таких годин можливе й упровадження курсів за вибором технологічного спрямування.

Вивчення предмета «Трудове навчання» для 6-9 класів здійснюється за навчальною програмою, затвердженою наказом МОН від 07.06.2017 № 804. Програму розміщено на офіційному вебсайті Міністерства за посиланням.

Завданням учителя є реалізація очікуваних результатів навчально- пізнавальної діяльності учнів, які виписані таким чином, щоб були спільними для учнів, які навчаються в класах із поділом на групи і без такого поділу. При цьому шлях досягнення результатів визначає учитель відповідно до матеріально-технічних можливостей закладу освіти, інтересів і здібностей учнів, фахової підготовки самого учителя.

Очікувані результати мають бути досягнуті на кінець навчального року. Учитель може планувати поетапне їх досягнення під час виконання окремих проєктів. Орієнтовний перелік об’єктів проєктно-технологічної діяльності учнів – це навчальні та творчі проєкти учнів, які можна виконувати за допомогою будь-якої технології з представлених у змісті програми, із відповідним добором конструкційних матеріалів, плануванням робіт, необхідних для створення виробу від творчого задуму до його практичної реалізації.

Перелік об’єктів проєктно-технологічної діяльності учнів є орієнтовним та може бути доповнений виробами (проєктами) відповідно до матеріально- технічної бази та вподобань учнів.

Орієнтовна кількість проєктів, що освоюються в кожному класі визначена в пояснювальній записці до навчальної програми.

Важливою складовою виконання учнівських проєктів є їх публічний захист, на якому учні доносять інформацію про свою роботу (формування ідеї, процес виготовлення, апробація, удосконалення, важливість роботи, подальше застосування тощо) доступними для них засобами (презентація, графічні зображення, усне пояснення тощо). Під час захисту проєктів інші учні та вчитель ставлять запитання для аргументації прийняття тих чи інших рішень під час виконання роботи. Неприпустимим є проєктування та виготовлення виробу тільки для опанування технології.

У класах, що не поділяються на групи, під час вибору об’єкта проєктно- технологічної діяльності заплановується не менш як дві основні технології для рівних можливостей у виборі технологій із технічних та обслуговуючих видів праці. Крім об’єктів, виготовлення яких передбачає застосування однієї технології – писанка, гарячі напої тощо.

Під час планування навчального процесу учитель самостійно формує теми, які учням необхідно засвоїти, зважаючи на обрані для виготовлення об’єкти проєктування,  визначає  і  планує  необхідну  кількість  навчальних  годин, необхідних учням для вивчення відповідних процесів з обробки матеріалу тощо. Така академічна свобода учителя «обмежена» лише запланованими очікуваними результатами навчально-пізнавальної діяльності учнів, які визначають логіку його підготовки до навчального року, семестру, розділу чи окремого уроку.

За умов дистанційного або змішаного навчання головним критерієм добору навчального матеріалу для досягнення очікуваних результатів навчання технологічної освітньої галузі є збереження здоров’я і безпеки всіх учасників освітнього процесу. Для збереження психічного й фізичного здоров’я учнів доцільними є творчі завдання з проєктування і виготовлення корисних й естетичних виробів; кулінарії; організації побуту (прибирання приміщень, догляд за особистими речами, кімнатними рослинами і тваринами, прибудинковою територією тощо). Також важливо забезпечити безпосередню участь учнів і батьків у формуванні змісту навчання технологій, виконання тих завдань і видів діяльності, які найбільше їх цікавлять, забезпечені відповідними матеріалами й інструментами і які потребують контролю і допомоги батьків.

Учні повинні чітко розуміти для чого і для кого вони створюють освітні продукти.

Необхідно пам’ятати про соціалізацію – спрямовувати учнів на створення освітніх продуктів, які об’єднують, передбачають партнерську взаємодію, спілкування, взаємодопомогу, турботу про близьких. Це можуть бути спільні проєкти, благодійні ярмарки, челенджі тощо.

Зустрічі на цифрових платформах усім класом, групами або по окремо доцільні лише на певних етапах навчання – проєктування проблеми і теми проєкту, вибору завдань різного типу й рівня складності, планування навчальної діяльності, розроблення критеріїв виконання завдань, а також на етапах рефлексії – презентації та оцінювання результатів навчання.

Інші технологічні процеси й операції оптимально виконувати самостійно, в індивідуальному темпі, за якісним навчальним контентом – відеоматеріалами, інструкціями, технологічними картками або індивідуальними консультаціями вчителя.

Вивчення предмета Технології/Трудове навчання рекомендовано здійснювати в навчальних майстернях. Поділ класів на групи технічних і обслуговуючих видів праці відбувається за бажанням учнів та здійснюється відповідно до нормативів, затверджених наказом МОН від 20.02.2002 № 128: за наявності в класі більше ніж 27 учнів для міських шкіл та більше ніж 25 – для сільських. У третьому розділі санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України 25 вересня 2020 року №2205 зазначено, що «приміщення навчальних майстерень повинні бути розраховані на 13 – 15 робочих місць». Відповідно до цих норм, рекомендується здійснювати поділ класу на групи на основі інтересів і можливостей учнів.

Якщо кількість учнів у класі не дає змоги здійснити поділ на групи, можна скористатись іншими варіантами формування груп: з паралельних чи наступних класів; поділ на групи за рахунок варіативної складової навчального плану.

Також згідно з рішеннями місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування класи можуть ділитися на групи і при наповнюваності, меншій від нормативної, за рахунок зекономлених бюджетних асигнувань та залучення додаткових коштів.

Під час роботи в навчальній майстерні на кожному уроці потрібно звертати увагу на дотримання учнями правил безпечної роботи, виробничої санітарії й особистої гігієни, навчати їх тільки безпечних прийомів роботи, ознайомлювати із заходами попередження травматизму.

Технології. 10 – 11 класи. Рівень стандарту

У 10 – 11 класах Типовими освітніми програмами навчальний предмет

«Технології» віднесено до вибірково-обов’язкових, на вивчення яких навчальним планом передбачено 105 годин. Можливі також варіанти, за якими предмет вивчається і в 10 і в 11 класі (70+35 чи 35+70 відповідно).

Навчання здійснюється за програмою, затвердженою наказом МОН від 23.10.2017 № 1407, яка розміщена на офіційному вебсайті Міністерства.

Навчальна програма «Технології» (рівень стандарту) має модульну структуру і складається з десяти обов’язково-вибіркових навчальних модулів, із яких учні спільно з учителем обирають лише три, для вивчення упродовж одного чи двох навчальних років:

  • «Дизайн предметів інтер’єру»,
  • «Техніки декоративно-ужиткового мистецтва»,
  • «Дизайн сучасного одягу»,
  • «Краса та здоров’я»,
  • «Кулінарія»,
  • «Ландшафтний дизайн»,
  • «Основи підприємницької діяльності»,
  • «Основи автоматики і робототехніки»,
  • «Комп’ютерне проєктування»,
  • «Креслення».

Навчальний модуль за своїм змістовим наповненням є логічно завершеним навчальним (творчим) проєктом, який учні виконують колективно або за іншою формою, визначеною учителем. Кількість годин на вивчення кожного з трьох обраних модулів учитель визначає самостійно з урахуванням особливостей проєктної діяльності учнів, матеріальних можливостей школи тощо.

Технології. 10 – 11 класи. Профільний рівень

Типовими освітніми програмами передбачається по 6 годин на вивчення у

10 та 11 класах предмета «Технології» на профільному рівні. Навчання здійснюється за однією з профільних програм, що розміщені на офіційному сайті   Міністерства , чи за програмами професійного навчання, затвердженими МОН від 23.09.2010 № 904 з використанням, за потреби, часу навчальної практики у 10 класі.

Здійснення професійно-технічного навчання в закладах загальної середньої освіти та міжшкільних навчально-виробничих комбінатах (міжшкільних ресурсних центрах) можливе і за іншими професіями, за умови дотримання вимог Державних стандартів професійно-технічної освіти.

У разі коли кількість годин на опанування професії менша від передбаченої навчальними планами, рекомендуємо запроваджувати профільні курси та курси за вибором профорієнтаційного спрямування, які мають відповідний гриф Міністерства.

Змістове наповнення технологічного профілю також може складатися з декількох курсів за вибором «Професійні проби». Такі курси освоюються учнями послідовно, а їх програми повинні мати відповідний гриф МОН.

Курси за вибором «Професійні проби» можуть освоюватися за рахунок варіативної складової навчальних планів учнями, які навчаються за будь-яким профілем.

Креслення

Важливою складовою технологічної підготовки школярів є знання ними основ графічної грамоти. Вивчення курсу креслення можливе в 11 класі технологічного профілю  2 години на тиждень за навчальною програмою

«Креслення. 11 клас» для закладів загальної середньої освіти (лист ІМЗО від 25.09.2018 № 22.1/12-Г-906).

У 8 – 11 класах креслення може вивчатися як курс за вибором за навчальною програмою «Креслення» для закладів загальної середньої освіти (лист ІМЗО від 08.11.2019 р. № 22.1/12-Г-10550), а за наявної технічної можливості – за програмою курсу за вибором «Професійні проби» для учнів 8 – 11 класів «Технічне креслення на базі комп’ютерних програм» (лист ІМЗО від 09.06.2020 № 22.1/12-Г-346).

Креслення вивчається в 7 – 8 класах спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням предметів технічного (інженерного) циклу. Вивчення предмета здійснюється за навчальною програмою «Креслення. 7 – 8 класи» (лист ІМЗО від 25.09.2018 № 22.1/12-Г-904).


РІЗНИЦЯ МІЖ ОСВІТНІМИ  ПРОГРАМАМИ

Програми: різниця є✔️

Освітня програма – це програма, яку складає заклад загальної середньої освіти для досягнення учнями результатів навчання. Основою для розроблення освітньої програми є Державний стандарт загальної середньої освіти відповідного рівня.

Освітня програма має містити: 

  • 1️⃣загальний обсяг навчального навантаження та очікувані результати навчання здобувачів освіти;
  • 2️⃣вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за програмою;
  • 3️⃣перелік, зміст, тривалість і взаємозв’язок освітніх галузей та/або предметів, дисциплін тощо, логічну послідовність їх вивчення;
  • 4️⃣форми організації освітнього процесу;
  • опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти;
  • 5️⃣інші освітні компоненти (за рішенням закладу загальної середньої освіти).

▶️Схвалення - педагогічною радою закладу освіти, затвердження -  керівником закладу освіти. 

✅Типові освітні програми. Міністерство освіти і науки України затверджує типові освітні програми. 

Заклади загальної середньої освіти можуть використовувати типові або інші освітні програми. 

Інші освітні програми - ті, що розробляють на основі типових освітніх програм, НЕ потребують окремого затвердження центральним органом забезпечення якості освіти.


✅Навчальний план. На основі освітньої програми заклад освіти складає та затверджує навчальний план, який конкретизує організацію освітнього процесу.

✅Навчальні програми предметів та курсів створюють вчителі (самостійно або об'єднавшись) за одним із способів: 

1️⃣на основі Стандарту; 

2️⃣за зразком типової (модельної) навчальної програми.

Джерело: https://olesya12142111.blogspot.com/2022/07/blog-post.html?m=1

https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi/modelni-navchalni-programi-dlya-5-9-klasiv-novoyi-ukrayinskoyi-shkoli-zaprovadzhuyutsya-poetapno-z-2022-roku 

 Календарно-тематичне  планування 

«Технології. 5 клас»  на 2022-2023 н.р

Складено згідно з навчальною програмою, розробленою на основі  модельної  програми (автори: І.Ходзицька, О. Горобець, , О. Медвідь, Т. Пасічна, Ю.Приходько),  затвердженою Міністерством освіти і науки України» (наказ  МОН  від 12.07.2021 № 795)  

5 клас (2 год.)       

  1 семестр ( календарне  планування знаходиться за посиланням) 

https://docs.google.com/document/d/1oUqZqkaczc5Sg0QwVkvA07ds37_zETI8/edit

Джерело: https://www.facebook.com/groups/262789861320685

 Календарно-тематичне  планування «Технології. 5 клас»  на 2022-2023 н.р

Складено згідно з навчальною програмою, розробленою на основі  модельної  програми (автори: А Терещук,  О.Абрамова, В. Гащак, Н. Павич.),  затвердженою Міністерством освіти і науки України» (наказ  МОН  від 12.07.2021 № 795) 

5 клас (2 год.)         1 семестр

уроку

К-сть

го-дин

Дата проведення

Тема

Домашнє

завдання

5-А,Б

Вступ (2 години)

 


 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

 

Цілі й завдання предмета. Що і в який спосіб можна виготовити у шкільній майстерні корисного для себе та інших.

Ознайомлення з виставковими роботами. Кориснаріч. Інтерактивне обговорення індивідуального попереднього досвіду проектування на уроках у молодших класах.

 

Розповідь (опис) "Як облаштувати моє робоче місце вдома".

"Моя найкраща робота на уроці технологій"

 

 

2

 

1

 

Орієнтовні завдання за 1 семестр.

Робоче місце у навчальній майстерні.  Вступний інструктаж з Т\Б. праці у навчальній майстерні.

Діяльнісна складова: Соціально важливі потреби

людини (потреби інших,особистісні потреби,

власні бажання). Висловлення пропозицій щодо пошуку нових ідей,їх втілення у проєкті.

Знаннєва складова: Проєктування:види проектів та їх етапи,ідея,мета,завдання,об’єкт проєктування.

 

Тема (напрямок проєкту): «Корисна річ для моєї родини»(8 годин).

Продукт проєктно-технологічної діяльності: підставка під гарячу чашку.

Основна технологія виготовлення виробу: технологія обробки деревинних матеріалів.

Додаткова технологія:    технологія мереживного випилювання,технологія оздоблення виробів художнім випалювання,технологія художнього розпису.

3

1

 

Тема 1. Дизайн у проектуванні виробів.

Діяльнісна складова: Інтерактивне обговорення:Який виріб буде корисним для моєї родини?Його функціональність.

Визначення ідеї проєкту та етапів її втілення.

Виконання вправ на вигадування власних дизайнерських ідей.

Знаннєва складова: Елементи дизайну:форма,текстура тощо. Творчий задум у конструюванні. Методи творчого пошуку ідей. Фантазування як метод створення нового виробу (продукту).

Підготувати інформацію про метод «Біном фантазії»

4

1

 

Тема 2.  Вибір об’єкта проектування.  

Ознайомлення із інформацією про об’єкт  проектування. Формування  питань щодо  доцільності виготовлення виробу та способу відображення ( ідентифікації)  члена родини на виробі ( ініціали, елементи захоплення тощо)

Знаннєва складова: Корисна річ для моєї родини. Поняття про  маркетинг. Анкетування та опитування у міні маркетинговому дослідження споживачів.  Пошук Інформації. Збереження інформації.

Провести  інтерв’ювання чи  цікавим буде мій виріб для моєї родини?

5-6

2

 

 Тема 3.  Ескіз проектованого  виробу.  Створення ескізу підставки  під чашку. Модель- аналоги.

Діяльнісна складова:  Визначення та обґрунтування критеріїв, яким має відвідати об’єкт проектування,  та визначення його параметрів.

Моделювання варіантів форм  зовнішніх  обрисів плоского  виробу ( геометричні, форми об’єктів природного середовища тощо).  Створення ескізу   підставки під  чашку.

Визначення критеріїв, яким має відповідати конструкційний матеріал на основі формули: зручно, красиво, корисно. Знаннєва  складова: Модель-аналог. Художнє конструювання. Основні чинники художнього конструювання. Графічні зображення у проектуванні виробів. Плоский предмет (виріб). Малюнок, ескіз, масштаб.

 Тема 4. Види оздоблення відповідно до технологій та технік. Правила безпечної праці при виконанні технологічних операцій

Діяльнісна складова:  Використання додаткових інструментів та матеріалів самостійно, та дотримання Т\Б праці. Аргументовано добирає  способи оброблення матеріалів відповідно до їх властивостей і характеристик.

Знаннєва  складова: Основні вимоги (критерії) до об'єктів технологічної діяльності. Функціональність, естетичність виробу. Малюнок, ескіз, масштаб.

Змоделювати  зразки шаблонів зовнішніх обрисів  підставки. Визначитись зі  способом  відображення ( ідентифікації)  члена родини на виробі.

7-9

3

 

Тема 5.  Технологія обробки |конструкційних матеріалів. Діяльнісна  складова: Обґрунтування доцільності вибору матеріалу для виготовлення проектованого виробу з урахуванням визначених критеріїв, експлуатаційних властивостей (фанера, тонкошарова деревина).  Економне використання конструкційних матеріалів. Визначення необхідної кількості матеріалів для виготовлення виробу.  Виконання запланованих  операцій з дотримання безпечних прийомів  роботи інструментами та пристосуваннями.

6. Розмічання та перенесення за допомогою шаблону зовнішніх контурів зображень на конструкційний матеріал.

Знаннєва  складова: Деревина як цінний природний ресурс та конструкційний матеріал. Листові деревинні матеріали. Особливості конструкції та виготовлення виробу з ДВП та інших деревинних  матеріалів. Ручний та електричний лобзик. Технологія пиляння лобзиком зовнішніх та внутрішніх контурів. Точність обробки деталі ( виробу) . Сучасні  технології обробки  листових деревних  матеріалів.

7. Технологія пиляння лобзиком зовнішніх та внутрішніх контурів. Точність обробки деталі ( виробу).

Виконати творче завдання на  економне розмічання у робочому зошиті.

 

 

 

 

 

Підготувати інформацію про застосування листових деревинних матеріалів у побуті.

10

1

 

Тема 8.  Презентація проектованого виробу.

Діяльнісна складова: Самооцінювання. Презентація власної діяльності. Аналіз виконаної роботи ( що вдалося та що не вдалося).

 Знаннєва складова : Контроль якості виконання технологічних операцій . Усунення недоліків.

Апробувати вирів у домашніх умовах.

уроку

К-сть

го-дин

Дата проведення

Тема

Домашнє

завдання

 Очно – дистанційне навчання

Пошук  в Інтернеті інформації про   оригінальні речі, виготовлені з тканих і нетканих  матеріалів та їх  функціональне призначення.

Спробуйте за допомогою графічного редактора  Point  намалювати власний варіант основи  підставки для горнятка,  відшукати векторне  зображення  горнятка з чаєм та  змоделювати зображення.

Дата:  _____

Дистанційне навчання.  Продукт проектно-технологічної діяльності:  серветниця

 Виконати ескізний малюнок  основи підставки,  зобразивши його на аркуші паперу у клітинку. Скориставшись лінійкою,  створити більш  якісне зображення з формуванням колірної гами,  яке можна буде використати в якості  готового шаблону.  Використати дрібні підручні матеріали ( картон, цупкий папір,  шпажки, палички, рейки, шматки цупкої тканини) виготовлення запланованого виробу.

Апробувати,  описати  послідовність  виготовлення, сфотографувати, надіслати.

 

 Дата:  ___

Тема (напрямок проєкту): « Інтерєрна прикраса для оселі »(10 годин).

Продукт проєктно-технологічної діяльності:  « Декор  у сучасному  кухонному інтер’єрі, панно «Дари осені».

Основна технологія виготовлення виробу: технологія  виготовлення аплікації ( з текстильних та природних матеріалів).

Додаткова технологія:    Технологія обробки  текстильних  матеріалів  ручним способом, технологія обробки  нетканих  матеріалів ручним  способом.

11

1

 

 Тема 1. Декоративно-ужиткове  мистецтво.

Діяльнісна  складова:  Ознайомлення з творчими наробками українських майстрів, витворами  декоративно-ужиткового мистецтва. Визначення технологій декоративно-ужиткового мистецтва та технік художнього оздоблення виробів. Тематична дискусія на основі  інтерактивної взаємодії : «Вироби декоративно-ужиткового мистецтва у моїй оселі».

Визначення видів та ознак панно. Формування  пропозицій стосовно створення майбутнього виробу з  позицій шанування творчого вираження ідей, народних звичаїв, традицій, культури. 

Знаннєва складова : Традиційні технології декоративно-ужиткового мистецтва. Техніки художнього оздоблення  виробів.. Предметне середовище. Декор для оселі, панно, картина. Техніки панно.

Підготувати інформацію про види декоративно- ужиткового мистецтва свого регіону. Запропонувати  тематику панно.

12 -13

2

 

Тема 2 Аплікація, види аплікації.

Діяльнісна  складова:  Ознайомлення з технологією аплікації як видом декоративно-ужиткового мистецтва. 

Дослідження видів аплікації. Ознайомлення з інформацією про об’єкт проектування.  Створення свого бачення  майбутнього виробу в цілому. Формування моделі бажаного  кінцевого результату (мети) проектованого виробу.

Знаннєва складова : Аплікація як вид декоративно- ужиткового мистецтва. Тематичний виріб. Тема та предметний вміст панно. Інформація, пошукова система, аналіз інформації. Зображення, моделі- аналоги.

 

14

1

 

Тема 3 . Конструкційні матеріали

Діяльнісна  складова:  Ознайомлення з властивостями тканих та нетканих  матеріалів ( тканина, фетр, фоаміран, синтепон, фанера, ДВП, природні матеріали тощо). Дослідження властивостей тканих та нетканих матеріалів на обсипальність, міцність тощо.  Добір  матеріалів для виготовлення панно. Обґрунтування доцільності  вибору  матеріалів.

Знаннєва складова :Ткані та наткані матеріали, їхні властивості. Тканина, фетр, синтепон, природні матеріали

Інформація про види оздоблення виробів, поширення у регіоні проживання.  Підготувати матеріал для виготовлення проектованого виробу.

15

1

 

Тема 4. Створення композиції.

Діяльнісна  складова:  Створення мотиву( мотивів) панно.  Аргументація вибору мотиву для створення панно. Визначення елементів мотиву для створення композиції. Виконання ескізних малюнків декількох альтернативних варіантів форм фруктової вази.   Формування кольорової гами зображення.

Знаннєва складова : Композиції як основна художньо-конструкторської діяльності: цілісність, виразність, колористика.  Творчий задум: мотив, стилізація. Формоутворення, комбінування, перестановка.

Підібрати контурні зображення елементів композиції. Розробити та описати технологічну послідовність виготовлення панно відповідно до ескізу виробу

16-18

3

 

Тема 5. Виконання технологічних операцій  з виготовлення виробу.

Діяльнісна  складова:  Добір пристосувань та інструментів для виготовлення панно.  Підготовка основи для малюнка  відповідних розмірів з метою  подальшого  визначення  розмірів  шаблонів  для виготовлення елементів композиції. Виконання запланованих технологічних операцій з виготовлення елементів композиції. З’єднання елементів композиції з основою. Дотримання безпечних  прийомів праці  під час  виготовлення аплікації.

Знаннєва складова : Способи обробки  тканих та нетканих  матеріалів. Інструменти  та пристосування.  Основа, тло, габаритний розмір, деталь.

Об’ємна форма, дзеркальний  елемент, по елементне з’єднання.

З’єднання деталей виробу. Декоративні ручні шви, способи застосування  ручних швів.  Технічні умови на  виконання  ручних робіт.

 Виготовити шаблони деталей для аплікації.  Обґрунтувати  доцільність  виготовлення шаблонів.

19-20

2

 

Тема 6.  Презентація проектованого виробу. 7. Усунення недоліків. Екологічна оцінка виробу.

Діяльнісна  складова:  Вибір способу  презентації  результатів роботи. Обгрунтування  значущості  виробу. Аналіз  виконаної роботи у  формі дискусії на основі  інтерактивної  взаємодії : « Чи вдалося досягти поставлених завдань проекту?  Що можна було б зробити краще?». Екологічна оцінка проекту: можливості  виготовлення виробу з  матеріалів -  відходів  виробництва. Обговорення  можливих  варіантів  просування виробу  як товару для продажу.  Самооцінювання.

Знаннєва складова : Правила презентації, вимоги до неї.  Способи  презентації. Презентація в Power Point. 

Товар. Товарна цінність.

 

уроку

К-сть

го-дин

Дата проведення

Тема

Домашнє

завдання

 Очно – дистанційне навчання

Пошук  в Інтернеті інформації про   оригінальні речі, виготовлені з тканих і нетканих  матеріалів та їх  функціональне призначення.

Здійснити пошук в  інтернеті  інформації варіантів  виробів з поєднанням  слів  « людина»  та « жаба»,  застосувавши біном фантазії. Описати  їх функцій не  призначення. Змоделювати  варіант серветниці.  

Дата:  _____

Дистанційне навчання.  Продукт проектно-технологічної діяльності:  серветниця

 Виконати ескізний малюнок  контурної  криволінійної поверхні стінки серветниці. Виготовити шаблон.  Використати картонну коробку, здійснити розмічання на поверхні у  форматі « Передня стінка –основна – задня стінка».  Для обробки стінок  використати  клаптики  тканини,  фетру тощо.   Виготовити запланований виріб,  застосувавши  технології ( вирізання,  наклеювання,  склеювання, оздоблення). Апробувати,  описати  послідовність  виготовлення, сфотографувати, надіслати.

Тема (напрямок проєкту): «  Сувенір мого краю»( 8 годин).

Продукт проєктно-технологічної діяльності:  « Сувенір на магнвті».

Основна технологія виготовлення виробу: технологія  обробки деревинних  матеріалів  ручним способом.

Додаткова технологія:    Технологія  пірографії, технологія художнього розпису,  технологія деку пажу.

21

1

 

Тема 1.   Вибір об’єкта проектування..

Діяльнісна  складова:  Обговорення ідей   майбутнього виробу з акцентом на його призначення ( для кого і для чого виріб) . Пошук інформації  за обраною  темою проекту.  Пошук  аналогічних проектів, виробів аналогів, аналогічних конструкцій, об’єктів.

Знаннєва складова :   Традиційні українські сувеніри. Призначення сувенірів. Технології виготовлення та оздоблення виробів ( сувенірів),  поширених у регіонах  проживання.

Підготувати цікаві факти про сувенірні магнітики: їх створення, застосування. Створити фото колаж з декількох найнезвичайніших магнітиків на холодильник.

22-23

2

 

Тема 2. Конструювання виробу.

Діяльнісна  складова:  Моделювання  форми основи виробу та її обґрунтування. Добір ( формування)  малюнків (сюжету) для основи з урахуванням характерних особливостей  культурних  традицій  місцевостей.   Виготовлення шаблонів ( за необхідністю)

Добір конструкційного матеріалу. Обґрунтування доцільності виробу  матеріалу для виготовлення проектованого виробу.

Підготовка  матеріалу до розмічання. Розмічання основи. Добір  інструментів та пристосувань, необхідних для роботи.

 Знаннєва складова : Деревина. Основні властивості поширення  порід  деревини.   Тонкошарова деревина.  Особливості  виготовлення виробу.   Творчий задум у конструюванні.  Методи творчого пошуку ідей. Художнє конструювання. Конструювання виробів з деревинних  матеріалів.

 Запропонувати  ідеї створення сувенірних магнітів із вторинних матеріалів. , ідеї сюжетів для формування  можливої колекції.

24

1

 

 Тема 3. Виконання технологічних операцій  з виготовлення виробу.   

Діяльнісна  складова:  Виконання запланованих операцій з дотриманням безпечних прийомів роботи інструментами  та пристосуваннями ( розмічання, пиляння, випилювання, шліфування)  Виготовлення  контуру основи.  Підготовка контуру основи для перенесення зображення.  Перенесення малюнка на основу.  Розфарбовування. Декорування технікою деку паж.

Знаннєва складова :  Художнє оздоблення. Види оздоблення ( прозоре, непрозоре, художнє). Електричний випалювач.  Прийоми випалювання. Способи випалювання.

 

25

1

 

Тема 1.  Опорядження виробу..

Діяльнісна  складова: Кріплення магнітних пластин до основи. Клеї. Застосування  клеїв. Правила безпечного користуванням клеєм. Здійснення контролю якості виконаних  технологічних операцій. . Апробація виробу. Аналіз виконаної роботи  у формі дискусії на основі  інтерактивної взаємодії: « Чи вдалося досягти поставлених  завдань проекту? Чи відображає виготовлений  сувенір характерні особливості культурних  традицій?  Що можна було б зробити краще?»

 Знаннєва складова : Точність обробки деталі  (виробу), з’єднання деталей,  рознімні, не рознімні з’єднання,  кріпильний елемент. Клеї та їх застосування.

 

Тема (напрямок проєкту): «  Від  народних традицій до сучасності »( 6 годин).

Продукт проєктно-технологічної діяльності:  «  Новорічні та різдвяні  прикраси».

Основна технологія виготовлення виробу: технологія    мереживного  вирізання

Додаткова технологія:    Технологія  аплікації , технологія художнього розпису,  технологія

26

1

 

Тема 1.   Вибір об’єкта проектування..

Діяльнісна  складова:   Мотивація навчальної діяльності ( створення ситуації зацікавленості). Обговорення актуальності, мети та завдань проектно-технологічної  реалізації об’єкта проектування та особливостей їх практичної реалізації. Обґрунтування виробу  запропонованих об’єктів  проектування. . Вибір технології. Мереживне випалювання  як спосіб  оздоблення виробів з фанери.

Знаннєва складова : Різдвяні традиції та обряди українців.  Символи українського різдва. Різдвяні прикраси ( різдвяна зірка, янголи, декоративна шапка)

 

27

 

 

Тема 2.. Технічне та художнє конструювання.

Діяльнісна  складова:  Визначення особливостей конструкції виробу ( плоска, обємна, кількість деталей, спосіб кріплення, габаритні розміри).  Спільне обговорення творчих та технічних питань, конструювання  щодо  прийняття рішення.  Вибір елементу мотиву для створення  простої орнаментальної  композиції.  Формування послідовності  технологічних операцій  виготовлення проектованого виробу  в інструкційну картку.  Добір конструкційного матеріалу.

Знаннєва складова : Основні вимоги до об’єкта технологічної діяльності. Функційність  та естетичність виробу. Симетрія, асиметрія. Технічна пропозиція, раціональна пропозиція.

 

28-30

3

 

Тема 3.  Виконання технологічних операцій  з виготовлення виробу.

Діяльнісна  складова:   Добір інструментів та пристосувань  необхідних для виконання технологічних операцій.  Розмічанння  елементів простої  композиції  для мереживного випалювання. Випалювання внутрішніх криволінійних  поверхонь.  Виконання технологічних вправ з дотримання безпечних умов праці.

Знаннєва складова :  Особливості випилювання фігурних отворів  та кутів.  Свердління отворів. Ручний дриль. Правила безпечної роботи  ручним дрилем.

 

31

1

 

Тема 4.   Опорядження виробу..

Діяльнісна  складова:  Обробка крайок та поверхні виробу з фанери.  Виконання складальних робіт.  Кріплення секцій на основу в певному співвідношенні, враховуючи  експлуатаційні вимоги у поєднання із композиційним  розміщенням.  Оздоблення виробу. Вибір способу презентації  результатів роботи.  Обґрунтування значущості   виробу. Самооцінювання.

Знаннєва складова : Обрахунок собівартості  виробу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Методичні рекомендації МОН України щодо оцінювання у 5-6 класах НУШ

Ці рекомендації розроблені для оцінювання учнів, які навчатимуться з 1 вересня 2022 року у 5-их класах відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти.

ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства освіти і науки України 01 квітня 2022 р. № 289 Рекомендації щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти. Ці рекомендації розроблені для учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти. Згідно Закону України «Про повну загальну середню освіту» кожен учень має право на справедливе, неупереджене, об’єктивне, незалежне, недискримінаційне та доброчесне оцінювання результатів його навчання незалежно від виду та форми здобуття ним освіти. Основними видами оцінювання результатів навчання учнів, що проводяться закладом, є формувальне, поточне та підсумкове: тематичне, семестрове, річне. За вибором закладу оцінювання може здійснюватися за системою оцінювання, визначеною законодавством, або за власною шкалою. За умови використання власної шкали заклад має визначити правила переведення загальної оцінки результатів навчання семестрового та річного оцінювання до системи, визначеної законодавством, для виставлення у Свідоцтві досягнень. Семестрове та підсумкове (річне) оцінювання результатів навчання здійснюють за 12-бальною системою (шкалою), а його результати позначають цифрами від 1 до 12. За рішенням педагогічної ради (за потреби) заклад освіти може визначити адаптаційний період впродовж якого не здійснюється поточне та тематичне оцінювання. Свідоцтво досягнень (Додаток 1) відображає результати навчальних досягнень учня/учениці 5-6 класу з переліку предметів та інтегрованих курсів, визначених освітньою програмою закладу освіти. Надана форма Свідоцтва досягнень є орієнтовною, перелік предметів та інтегрованих курсів визначається закладом освіти відповідно до затвердженої освітньої програми. Перед друком Свідоцтва досягнень рекомендовано видалити зайві рядки або підкреслити назви курсів відповідно до освітньої програми закладу освіти. Графа «Характеристика навчальної діяльності» сформована відповідно до переліку наскрізних умінь, визначених Державним стандартом базової середньої освіти. Зазначена графа заповнюється класним керівником за результатами спостережень, проведених спільно з вчителями-предметниками, які працюють з класом. Спостереження проводяться упродовж року за планом, визначеним закладом освіти. Рекомендовано позначати особливо виражені наскрізні вміння учня/учениці, зокрема, вияв інтересу до навчання, розуміння прочитаного, вміння висловлювати власну думку, критично та системно мислити, логічно обґрунтовувати власну позицію, діяти творчо, вияв ініціативи у процесі навчання, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми, співпрацювати з іншими з метою заохочення подальшого розвитку відповідних умінь. Заповнення графи здійснюється шляхом виставлення відповідної позначки навпроти сформованого уміння. Педагогічні колективи можуть виробляти власні способи спостереження за розвитком наскрізних умінь і застосовувати у тому числі вербальні характеристики замість позначки. Заповнення цієї графи здійснюється по завершенню кожного навчального року або в разі зміни здобувачем освіти навчального закладу. Заповнення графи «Характеристика результатів навчання» здійснюється відповідно до переліку навчальних предметів, визначених затвердженою освітньою програмою закладу. Заповнюється з урахуванням фіксованих у класних журналах результатів досягнень учнів упродовж навчального року. Рекомендується у класних журналах і в Свідоцтві перед виставленням підсумкової оцінки у відповідних графах результатів навчання зазначати першу літеру («В», «Д», «С», «П»), що відповідає назві рівня досягнень орієнтовних критеріїв оцінювання результатів навчання з предметів (Високий, Достатній, Середній, Початковий) або за допомогою виставлення відповідних балів. Рекомендуємо систему оцінювання результатів навчання в освітніх галузях «Мистецтво», «Соціальна та здоров’язбережувальна», «Фізична культура» здійснювати на позитивному ставленні до кожного учня, і враховувати не рівень недоліків та прорахунків а рівень особистих досягнень. Визначення досягнень учнів у рівнях (Високий, Достатній, Середній, Початковий) з зазначених вище галузей нададуть змогу вчителеві об’єктивно, але водночас, не пригнічуючи особистість, оцінити тих, хто не має яскраво виражених художніх чи фізичних здібностей, проте характеризується сумлінним ставленням до навчання, активністю, ініціативністю. За рішенням педагогічної ради заклад освіти може відмовитись від оцінювання навчальних досягнень учнів з предметів освітніх галузей «Мистецтво», «Соціальна та здоров’язбережувальна», «Фізична культура» або визначити власну шкалу оцінювання. Акцентуємо увагу, що заклади освіти мають право на свободу вибору форм, змісту та способів оцінювання за рішенням педагогічної ради. Формувальне (поточне формувальне) оцінювання, окрім рівневого або бального може здійснюватися у формі самооцінювання, взаємооцінювання учнів, оцінювання вчителем із використанням окремих інструментів (карток, шкал, щоденника спостереження вчителя, портфоліо результатів навчальної діяльності учнів тощо). Основною ланкою в системі контролю у закладах загальної середньої освіти є поточний контроль, що проводиться систематично з метою встановлення рівнів опанування навчального матеріалу та здійснення корегування щодо застосовуваних технологій навчання. Основна функція поточного контролю – навчальна. Запитання, завдання, тести, тощо спрямовані на закріплення вивченого матеріалу й повторення пройденого, тому індивідуальні форми доцільно поєднувати із фронтальною роботою класу. Також звертаємо увагу на важливість урахування мотиваційно-стимулюючої функції поточного оцінювання. Тематичне оцінювання пропонується здійснювати на основі поточного оцінювання із урахуванням проведених діагностичних (контрольних) робіт, або без проведення подібних робіт залежно від специфіки навчального предмета. Під час виставлення тематичного бала результати перевірки робочих зошитів, як правило, не враховуються. Семестрове оцінювання може здійснюватися за результатами контролю груп загальних результатів відображених у Свідоцтві досягнень. Семестровий контроль проводиться з метою перевірки рівня засвоєння навчального матеріалу в обсязі навчальних тем, розділів і підтвердження результатів поточних оцінок, отриманих учнями раніше. Завдання для проведення семестрового контролю складаються на основі програми, охоплюють найбільш актуальні розділи й теми вивченого матеріалу, розробляються вчителем з урахуванням рівня навченості учнів, що дає змогу реалізувати диференційований підхід до навчання. Звертаємо увагу, що Семестровий контроль може бути комплексним, проводитись у формі тестування тощо. Фіксація записів тематичного та семестрового оцінювання проводиться в окремій колонці без дати. Оцінка за семестр ставиться за результатами тематичного оцінювання та контролю груп загальних результатів. Залежно від специфіки навчального предмета та кількості годин, передбачених навчальним планом на його вивчення (одногодинні курси) контроль групи результатів може проводитись упродовж навчального року. Вчитель може змістити акценти на результати опанування більш важливих тем, попередивши про це учнів на початку семестру. Річне оцінювання здійснюється на підставі загальної оцінки результатів навчання за І та ІІ семестри. Окремі види контрольних робіт, як правило, не проводяться. Запропоновані загальні критерії оцінювання результатів навчання (Додаток 2) є орієнтовними і можуть бути застосовані в частині, що відповідає очікуваним результатам навчання, визначеним відповідною навчальною програмою. Критерії оцінювання за предметами або освітніми галузями розробляються відповідно до загальних критеріїв оцінювання з урахуванням характеристик груп загальних результатів відповідної галузі. Орієнтовні критерії з кожного навчального предмета можуть міститися в навчальних програмах дисциплін і конкретизуються в освітній програмі закладу освіти. Оцінювання має бути зорієнтованим на очікувані групи результатів навчання, передбачені навчальною програмою з відповідного предмета або курсу. Якщо рівень результатів навчання учня (учениці) визначити неможливо з якихось причин, у класному журналі та свідоцтві досягнень, табелі навчальних досягнень роблять запис «не атестований(а) (н/а)».

Оцінювання навчальних досягнень учнів з особливими освітніми потребами здійснюють відповідно до індивідуальної програми розвитку, що розробляється на основі висновку фахівців інклюзивно-ресурсного центру, де зазначено труднощі функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я, що можуть впливати на ефективність застосування певних форм оцінювання. Добір форм оцінювання навчальних досягнень учнів з особливими освітніми потребами здійснюють індивідуально з обов’язковим урахуванням їх можливостей функціонування, життєдіяльності та здоров’я. При оцінюванні рівня сформованості предметних компетентностей учнів з особливими освітніми потребами вилучають ті складові (знання, вміння, види діяльності та інше), опанування якими є утрудненим або неможливим для учня з огляду на труднощі функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров'я. Генеральний директор директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної о світи Олег ЄРЕСЬКО

Додаток 1

 до методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти _____________________________________________________ (назва закладу загальної середньої освіти)

 

СВІДОЦТВО ДОСЯГНЕНЬ

учня / учениці ______ класу __________________________________ (прізвище та ім’я учня / учениці) _______________ навчальний рік

Характеристика навчальної діяльності*

 

Стан сформованості (сформовано/формується)

 

виявляє інтерес до навчання

 

виявляє розуміння прочитаного

 

висловлює власну думку

 

критично та системно мислить

 

діє творчо

 

конструктивно керує емоціями

 

оцінює ризики

 

самостійно приймає рішення

 

співпрацює з іншими

 

виявляє ініціативу в процесі навчання

 

логічно обґрунтовує власну позицію

 

розв’язує проблеми

 

 

Продовження додатку 1

 Характеристика результатів навчальної діяльності



Робота учнів із шкільним щоденником

  1. Учень зобов’язаний вести щоденник, дотримуючись Єдиного орфографічного режиму.

  2. Всі записи в щоденнику учень робить синім чорнилом.

  3. Записи слід робити акуратно, розбірливо, без використання коректора.

  4. Учень заповнює лицевий бік обкладинки; записує назви предметів і прізвища, імена та по батькові викладачів, розклад уроків, факультативних занять і, за необхідності, позакласних і позашкільних заходів.

  5. Необхідно вказувати поточний місяць і дати на сторінках запису розкладу уроків і домашніх завдань.

  6. Учень щодня чітко й зрозуміло записує домашні завдання в графи того дня, на який вони задані; в період шкільних канікул за необхідності оформляється план позакласних і позашкільних заходів.

  7. При записі домашнього завдання не зловживати фразами «в зошиті», «лекція» тощо.

  8. Сторонні записи й малюнки в щоденнику неприпустимі.

  9. Неприпустимо виривання аркушів із щоденника.

  10. Неприпустимо виправлення оцінок, записів учителів.

  11. Учень зобов’язаний подати щоденник вчителеві для виставлення оцінки, отриманої на уроці.

  12. Учень зобов’язаний подавати щоденник на вимогу вчителів-предметників, класного керівника, працівників школи.

Робота вчителів-предметників із щоденниками учнів

  1. Учитель, оцінюючи відповідь учня, виставляє оцінку в класний журнал, одночасно вписує її в щоденник і засвідчує своїм підписом.

  2. Вчителі-предметники, крім оцінки в балах, можуть використовувати словесні заохочення. Вони сприяють підвищенню самооцінки учня і його позитивному емоційному настрою. Тематика записів може бути різноманітною:

  • словесні оцінки, похвала («Молодець!», «Розумниця!», «Чудово виконав завдання!», «Дуже добре підготувався!», «Я пишаюся тим, що у мене є такий учень!»);

  • зауваження;

  • подяки («Оголошується подяка...», «Спасибі за...», «Висловлюю вдячність...»);

  • запрошення («Шановний ________! Запрошую Вас на батьківські збори ___________________, які відбудуться __________ в кабінеті № __________. Класний керівник _________________»);

  • оголошення;

  • рекомендації («Прошу звернути увагу на...»);

  • інформування батьків про успіхи дітей;

  • сповіщення батьків про проведення певних заходів;

  • привітання зі святами;

  • Привітання з перемогами на олімпіадах, досягненнями в спорті;

  • звернення до батьків.

    1. Якщо необхідно записати зауваження або звернення до батьків, то робити це слід коректно, коротко й чітко, не принижуючи гідність учня, і без будь-яких натяків на адресу батьків з приводу поганого виховання дітей.

    2. У записах не допускаються порушення норм літературної мови у формулюваннях, безграмотність, нерозбірливий, недбалий почерк, порушення етикету (безтактність).

    3. Важливо пам'ятати, що однотипні записи й часті зауваження в щоденнику, особливо якщо це стосується поведінки або невивчених уроків, викликають звикання й не роблять ніякого впливу на несумлінного учня. Ефективніше буде запросити батьків до школи, можливо, навіть спеціальним повідомленням.

    4. Вчитель зобов'язаний контролювати запис учнями домашнього завдання зі свого предмета, приділяючи особливу увагу невстигаючим і несумлінним школярам; регулярно виставляти всі отримані учнями за урок оцінки.

Робота класних керівників із щоденниками школярів

1. Робота класних керівників із щоденниками учнів регламентується їх посадовими обов'язками в освітньому закладі.

2. Класний керівник зобов'язаний:

      • ознайомити учнів та їх батьків з Положенням про ведення щоденника;

      • щотижня перевіряти щоденники учнів свого класу;

      • стежити за виконанням учнями вимог, що пред'являються до ведення щоденника;

      • контролювати наявність у щоденнику всіх оцінок, отриманих учнями протягом тижня;

      • відзначати кількість пропущених уроків за тиждень і кількість запізнень;

      • контролювати акуратність, грамотність записів, виправляти в них помилки; правильність заповнення щоденника; зворотний зв'язок з батьками;

      • завіряти своїм підписом перевірку щоденника;

• відображати активність і результативність участі учня в житті класу й школи.

Перевірка щоденника школяра батьками

  1. Заповнений відповідно до вимог щоденник дозволяє батькам бачити успіхи або невдачі своєї дитини; контролювати його збирання до школи, знати про розклад навчальних занять, канікулярні заходи, шкільні події.

  2. Батьки щотижня повинні перевіряти щоденник, при необхідності контролювати правильність його ведення, засвідчувати власним підписом.

  3. Будь-який запис вчителя батьки засвідчують власним підписом.

Робота адміністрації школи із щоденниками учнів

  1. Адміністрація школи здійснює систематичний контроль ведення щоденників учнів класів відповідно до вимог, затверджених у Положенні про учнівський щоденник.

  2. При адміністративному контролі щоденників перевіряється наявність у них:

• інформації про педагогів класу;

• розкладу уроків на семестр і на поточний тиждень;

• часу дзвінків на уроки;

• розкладу роботи секцій, проведення факультативних занять тощо;

• запису домашніх завдань;

• даних про пропуски і запізнення на навчальні заняття;

• неетичних зауважень учням і звернень до батьків від вчителів-предметників і класного керівника;

• поточних оцінок, які повинні виставляти вчителі-предметники, а не класні керівники;

• підписів батьків.

  1. Контролюється якість і частота перевірки щоденників класним керівником, а також культура ведення й естетика оформлення щоденника учнями, дотримання орфографічного режиму.

  2. За підсумками адміністративного контролю директор складає наказ, у якому вказує виявлені порушення, формулює зауваження й дає рекомендації щодо усунення порушень за певний період часу.


Методичні рекомендації
на 2021/2022 навчальний рік
Трудове навчання (технології). Креслення.

Відповідно до типових освітніх програм для закладів загальної середньої освіти на вивчення предмета у 5 - 6 класах відводиться 2 год. на тиждень, у 7 - 9 класах - 1 год. на тиждень. Кількість годин трудового навчання в усіх класах може збільшуватися за рахунок годин варіативної складової навчальних планів, передбачених на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації. За рахунок таких годин також можливе впровадження курсів за вибором технологічного спрямування.
В 5 класах закладів загальної середньої освіти, які пілотують реформу «Нова українська школа» кількість годин навчального предмету «Технології» відповідають базовому навчальному плану Державного стандарту, що містить рекомендовану, мінімальну та максимальну кількість навчальних годин. Заклад освіти, будуючи свою освітню програму, самостійно обирає кількість навчальних годин з «Технологічної освітньої галузі».
Модельні навчальні програми для 5-6 класів Нової української школи, затверджені наказом МОН від 12.07.2021 № 795, розміщені на сайті МОН за
покликанням
Учитель самостійно обирає Модельну навчальну програму та створює власну навчальну програму для учнів 5 класу, або 5-6 класів. Організовуючи освітню діяльність учитель визначає кількість годин та послідовність засвоєння навчального матеріалу, що має відповідати очікуваним результатам та природним / індивідуальним здібностям учнів.
У всіх інших закладах загальної середньої освіти, що не пілотують реформу «Нова українська школа» ивчення трудового навчання здійснюється за навчальною програмою, затвердженою наказом МОН від 07.06.2017 № 804. Програму розміщено на офіційному веб сайті міністерства за покликанням http://mon.gov.ua/.../zagalna.../navchalni-programy.html
Навчальна програма зорієнтована на формування в учнів ключових і предметних компетентностей, які покликані наблизити процес трудового навчання до життєвих потреб учня, його інтересів та природних здібностей.
Завданням учителя є реалізація очікуваних результатів навчально-пізнавальної діяльності учнів, які виписані таким чином, щоб вони були спільними для учнів, які навчаються в класах із поділом на групи і без такого поділу. При цьому, шлях досягнення результатів визначає учитель відповідно до матеріально-технічних можливостей шкільної майстерні, інтересів і здібностей учнів, фахової підготовки самого учителя.
Очікувані результати мають бути досягнуті на кінець навчального року. Учитель може планувати поетапне їх досягнення під час виконання окремих проєктів. Орієнтовний перелік об'єктів проєктно-технологічної діяльності учнів – це навчальні та творчі проекти учнів, які можна виконувати за допомогою будь якої технології з представлених у змісті програми, із відповідним добором конструкційних матеріалів, плануванням робіт, необхідних для створення виробу від творчого задуму до його практичної реалізації.
Формування змісту технологічної діяльності учнів на уроках трудового навчання здійснюється саме на основі об’єктів проектної діяльності, що дає змогу одночасно проєктувати та виготовляти один і той самий виріб за допомогою різних основних та додаткових технологій, що є особливо зручним у класах, які не поділяються на групи.
Перелік об’єктів проєктно-технологічної діяльності учнів є орієнтовним та може бути доповнений виробами (проєктами) відповідно до матеріально-технічної бази та вподобань учнів.
Результатом проєктно-технологічної діяльності учнів має бути проєкт (спроєктований і виготовлений виріб чи послуга). Орієнтовна кількість проєктів, що освоюються в кожному класі визначена в пояснювальній записці до навчальної програми.
Важливою складовою виконання учнівських проєктів є їх публічний захист, на якому учні доносять інформацію про свою роботу (формування ідеї, процес виготовлення, апробація, удосконалення, важливість роботи, подальше застосування тощо) доступними для них засобами (презентація, графічні зображення, усне пояснення тощо). При захисті проектів важливо, щоб інші учні та вчитель задавали запитання, які спонукатимуть до аргументації прийняття тих чи інших рішень при виконанні роботи. Це важливо для формування таких навичок як висловлювати власну думку, відстоювати свою позицію, вміння вести дискусію, критично мислити. Важливим критерієм вибору проєкту є його значущість для учня (можливість використання виробу в побуті, для хобі або реалізації виробів на шкільних ярмарках, аукціонах тощо). Неприпустимим є проєктування та виготовлення виробу тільки для опанування технології.
У класах, що не поділяються на групи, під час вибору об'єкта проєктно- технологічної діяльності варто планувати не менш як дві основні технології (крім об’єктів, виготовлення яких передбачає застосування однієї технології: писанка, гарячі напої тощо). Це потрібно для того, щоб учні мали рівні можливості у виборі технологій із технічних та обслуговуючих видів праці.
При плануванні навчального процесу учитель самостійно формує теми, які учням необхідно засвоїти, зважаючи на обрані для виготовлення об'єкти проєктування, визначає і планує необхідну кількість навчальних годин, необхідних учням для вивчення відповідних процесів з обробки матеріалу тощо. Така академічна автономія учителя «обмежена» лише запланованими очікуваними результатами навчально-пізнавальної діяльності учнів, які визначають логіку його підготовки до навчального року, семестру, розділу чи окремого уроку.
Для складання календарно-тематичного планування, визначення змісту навчального матеріалу рекомендуємо слідувати такому алгоритму:
1. Обрати об’єкти проєктно-технологічної діяльності учнів (проєкти) та визначити їх кількість;
2. Обрати основні та, за потреби, додаткові технології для проєктування й виготовлення кожного обраного виробу;
3. Спланувати очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів;
4. Визначити орієнтовну кількість годин, необхідних для виконання кожного проєкту;
5. Сформулювати теми та зміст уроків із проєктування та виготовлення кожного об’єкта проєктно-технологічної діяльності учнів;
6. Спланувати теми та зміст уроків із технології побутової діяльності та самообслуговування.
Поділ класів на групи технічних і обслуговуючих видів праці відбувається за бажанням учнів та здійснюється відповідно до нормативів, затверджених наказом МОН від 20.02.2002 № 128, а саме, за наявності в класі більше 27 учнів для міських шкіл та більше 25 для сільських. Якщо кількість учнів у класі не дає змоги здійснити поділ на групи, можна скористатись іншими варіантами формування груп: з паралельних чи наступних класів; поділ на групи за рахунок варіативної складової навчального плану. Також згідно з рішеннями місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування класи можуть ділитися на групи і при меншій наповнюваності від нормативної за рахунок зекономлених бюджетних асигнувань та залучення додаткових коштів.
Під час роботи в навчальній майстерні на кожному уроці треба звертати увагу на дотримання учнями правил безпечної роботи, виробничої санітарії й особистої гігієни, навчати їх тільки безпечних прийомів роботи, ознайомлювати із заходами попередження травматизму.
Технології 10-11 класи (рівень стандарту)
У 10-11 класах Типовими освітніми програмами навчальний предмет технології віднесено до вибірково-обов’язкових. Якщо школа обрала технології, то на освоєння предмета відводиться 105 годин у 10 чи 11 класах. Можливі також варіанти, за якими ці 105 годин освоюються в 10 і в 11 класах (70+35 чи 35+70).
Навчання здійснюється за програмою, затвердженою наказом МОН від 23.10.2017 № 1407, яка розміщена на офіційному веб сайті міністерства за покликом
Навчальна програма «Технології» (рівень стандарту) має модульну структуру і складається з десяти обов’язково-вибіркових навчальних модулів, з яких учні спільно з учителем обирають лише три, для вивчення упродовж навчального року (двох):
«Дизайн предметів інтер’єру»,
«Техніки декоративно-ужиткового мистецтва»,
«Дизайн сучасного одягу»,
«Краса та здоров’я»,
«Кулінарія»,
«Ландшафтний дизайн»,
«Основи підприємницької діяльності»,
«Основи автоматики і робототехніки»,
«Комп’ютерне проєктування»,
«Креслення».
Навчальний модуль, за своїм змістовим наповненням, є логічно завершеним навчальним (творчим) проєктом, який учні виконують колективно або за іншою формою визначеною учителем. Кількість годин, що відводиться на вивчення кожного з трьох обраних модулів, учитель визначає самостійно з урахуванням особливостей проектної діяльності учнів, матеріальних можливостей школи тощо.
Технології 10-11 клас (профільний рівень)
Типовими освітніми програмами передбачається по 6 годин на вивчення предмета у 10 та 11 класах. Навчання здійснюється за однією з профільних програм, що розміщені на офіційному сайті міністерства за покликом http://mon.gov.ua/.../zagalna.../navchalni-programy.html
чи за програмами професійного навчання, затвердженими МОН від 23.09.2010 № 904 з використанням, за потреби, часу навчальної практики у 10 класі.
Здійснення професійно-технічного навчання в закладах загальної середньої освіти та міжшкільних навчально-виробничих комбінатах (міжшкільних ресурсних центрах) можливе і за іншими професіями, за умови дотримання вимог Державних стандартів професійно-технічної освіти.
У випадку, коли кількість годин на опанування професії менша передбаченої навчальними планами, рекомендуємо запроваджувати профільні курси та курси за вибором профорієнтаційного спрямування, які мають відповідний гриф Міністерства.
Змістове наповнення технологічного профілю також може складатися з декількох курсів за вибором «Професійні проби». Такі курси освоюються учнями послідовно. Програми таких курсів повинні мати відповідний гриф МОН.
Курси за вибором «Професійні проби» можуть освоюватися за рахунок варіативної складової навчальних планів учнями, які навчаються за будь-яким профілем.
Креслення
Важливою складовою технологічної підготовки школярів є знання ними основ графічної грамоти. Вивчення курсу креслення можливе в 11 класах технологічного профілю в обсязі 2 год. на тиждень за навчальною програмою «Креслення. 11 клас» для закладів загальної середньої освіти (лист ІМЗО від 25.09.2018 № 22.1/12-Г-906).
У 8-11 класах креслення може вивчатися як курс за вибором за навчальною програмою «Креслення» для закладів загальної середньої освіти (лист ІМЗО від 08.11. 2019 р. № 22.1/12-Г-10550), або, за наявної технічної можливості, за програмою курсу за вибором «Професійні проби» для учнів 8- 11класів «Технічне креслення на базі комп’ютерних програм» (лист ІМЗО від 09.06.2020 № 22.1/12-Г-346).
Креслення вивчається в 7-8 класах спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням предметів технічного (інженерного) циклу. Вивчення предмета здійснюється за навчальною програмою «Креслення. 7-8 класи» (лист ІМЗО від 25.09.2018 № 22.1/12-Г-904).


Додаток
до листа МОН України
від 16.06 2014 р. № 1/9-319

Організація навчання і перевірки знань,
проведення інструктажів з питань охорони праці,
безпеки життєдіяльності
в загальноосвітніх навчальних закладах

Методичні матеріали
Методичні матеріали розроблені на допомогу загальноосвітнім навчальним закладам (далі – навчальні заклади) усіх типів та форм власності у проведенні навчання і перевірки знань з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу та з метою приведення нормативно-правових актів з охорони праці, що діють у галузі освіти, у відповідність до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005   № 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за № 231/10511 (зі змінами) (далі – Типове положення).

                                   1. Загальні положення
1.1. Навчання і перевірка знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності (далі – ОП та БЖД) учасників навчально-виховного процесу в навчальних закладах проводяться відповідно до Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 18.04.2006 № 304, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.07.2006 за № 806/12680 (зі змінами) (далі – Положення про навчання) та Положення  про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 № 563, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.11.2001 за № 969/6160 (зі змінами).
1.2. Навчання і перевірка знань з  ОП працівників навчальних закладів проводиться з урахуванням Типового положення.
1.3. У навчальних закладах галузі освіти і науки поряд з навчанням з ОП проводиться навчання і перевірка знань з питань БЖД - комплексної системи знань про захищеність життя і діяльності особистості, суспільства та життєвого середовища від небезпечних факторів природного і штучного характеру.
1.4. Методичне забезпечення навчання і перевірки знань з ОП та БЖД сприятиме поліпшенню профілактичної роботи щодо безпеки навчання і праці.
1.5. Керівники навчальних закладів, їх заступники, відповідальні за охорону праці та безпеку життєдіяльності, а також працівники, які проводять інструктажі з учнями з ОП (майстри, інструктори трудового навчання, учителі трудового навчання) та БЖД (учителі фізики, хімії, біології, інформатики, фізичного виховання, керівники гуртків тощо), проходять навчання і перевірку знань з ОП та БЖД на базі методичних підрозділів органів управління освітою, яким підпорядкований навчальний заклад. За наявності фінансування навчальний заклад може організовувати навчання зазначених вище категорій працівників у регіональних навчальних закладах післядипломної педагогічної освіти. Програма навчання з ОП та БЖД затверджується наказами керівників відповідних установ.
Усі інші працівники проходять навчання з ОП та БЖД в навчальних закладах за місцем роботи за програмами, що затверджені керівниками навчальних закладів.
1.6. Працівники, до службових обов’язків яких входить робота підвищеної небезпеки (електрики, сантехніки тощо), при прийнятті на роботу проходять спеціальне навчання та перевірку знань з ОП стосовно конкретних виробничих умов, періодична перевірка їх знань проводиться в терміни, що зазначені у відповідних нормативно-правових актах, але не рідше одного разу на рік.
1.7. У навчальних закладах, що надають загальну середню освіту, навчання учнів з питань охорони життя, здоров’я, пожежної, радіаційної безпеки, попередження побутового травматизму тощо здійснюється під час вивчення предмета «Основи здоров’я». Обсяги, зміст навчання та форми перевірки знань учнів визначаються відповідними навчальними планами і програмами.
1.8. Навчання учнів вимогам безпеки та правил поведінки під час навчально-виховного процесу та у повсякденному житті проводиться також у вигляді інструктажів з ОП та БЖД.

2. Організація навчання, перевірки знань з ОП та БЖД працівників
2.1. Організація навчання працівників з ОП та БЖД покладається на заступника керівника навчального закладу, відповідального за роботу з охорони праці.
2.2. Терміни проведення навчання та перевірки знань, програма навчання, склад комісії з перевірки знань з ОП та БЖД затверджується наказом керівника навчального закладу.
2.3. Перевірка знань працівників з ОП та БЖД проводиться у формі усного опитування (за білетами), тестування за допомогою технічних засобів (авто-екзаменатори, комп’ютери, модульні тести тощо), за допомогою письмових творчих робіт за тематикою ОП та БЖД.
2.4. Особи, які показали незадовільні знання, повинні пройти повторне навчання і  перевірку знань протягом місяця.
Навчання і перевірка знань з ОП та БЖД працівників
Види навчання, перевірки знань
 Хто проводить навчання, перевірку знань
Оформлення
навчання, перевірки знань
Періодичність проведення
Навчання з питань ОП та БЖД
1. Проведення навчання у вигляді лекцій, семінарів, самопідготовка з питань ОП та БЖД

2. Спеціальне навчання і перевірка знань працівників, що зайняті на роботах підвищеної небезпеки
Інженер з охорони праці або особа, на яку покладено  обов’язки проведення навчання наказом керівника

Спеціалізовані установи, які зареєстровані в органах державного нагляду за охороною праці
Графік проведення навчання, затверджений наказом керівника навчального закладу

Свідоцтво (диплом) про спеціальне навчання
Усі працівники - один раз на три роки з ОП та БЖД.





Відповідно до нормативно-правових документів, але не рідше одного разу на рік
Перевірка  знань з  ОП та БЖД
Тестування, залік або іспит (у вигляді письмового або усного опитування)
Комісія з перевірки знань, затверджена наказом керівника навчального закладу
Протокол
засідання комісії з перевірки знань
Один раз на три роки після закінчення навчання

3. Проведення інструктажів з питань охорони праці  з працівниками
3.1. Проведення інструктажів з питань охорони праці з працівниками навчальних закладів проводиться відповідно до Типового положення.
3.1.1. Вступний інструктаж з охорони праці з працівниками проводиться до початку роботи в навчальному закладі.
Реєстрація вступного інструктажу з охорони праці проводиться в журналі реєстрації вступного інструктажу з працівниками (додаток 1).
3.1.2. Усі інші інструктажі з охорони праці з працівниками  – повторний, позаплановий, цільовий проводяться відповідно до Типового положення і реєструються в спеціальному журналі, що зберігається у особи, на яку наказом керівника навчального закладу покладено обов’язки відповідального за проведення інструктажів з охорони праці (додаток 2).

4. Проведення інструктажів з питань БЖД  з учнями
4.1. Інструктажі з БЖД проводяться відповідно до Положення про навчання з метою набуття навичок застосовувати знання у практичному житті, їх програми містять питання особистої безпеки та безпеки оточуючих згідно з напрямом проведення заходів, розробляються безпосередніми керівниками робіт або заходів і не вимагають обов’язкових інструкцій з БЖД. Такі інструктажі можна проводить у вигляді інформацій про небезпеки, лекцій, бесід з наступною перевіркою навичок, ігрових тренінгів тощо. У кожному конкретному випадку вчитель, майстер (інструктор) або особа, яка проводить інструктаж з БЖД, обирає свої методи, форми і засоби проведення таких інструктажів.
4.2. Програми вступного та первинного інструктажів затверджуються керівником навчального закладу.
Вид інструктажу з БЖД
Коли проводиться
Посада особи, яка проводить навчання, перевірку знань
Реєстрація (оформлення) інструктажу
Вступний інструктаж
На початку навчального року;
при зарахуванні (оформленні) учня до навчального закладу
Класні керівники
На окремій сторінці журналу обліку навчальних занять
Первинний інструктаж
На початку навчального року перед початком занять у кожному кабінеті, лабораторії, спортзалі тощо;
перед початком канікул;
Учителі-предметники,
класні керівники, керівники гуртків
Журнал реєстрації інструктажів з БЖД
перед виконанням кожного завдання, пов’язаного з використанням різних матеріалів, інструментів, приладів, на початку уроку, заняття, лабораторної, практичної роботи тощо
Учителі-предметники,
керівники гуртків
Журнал обліку навчальних занять на сторінці навчального предмета в розділі про запис змісту уроку, заняття
Позаплановий інструктаж
У разі порушення вимог нормативно-правових актів, що може призвести чи призвело до травм, аварій, пожеж тощо;
при зміні умов виконання навчальних завдань (лабораторних, практичних  робіт тощо);
у разі скоєння нещасних випадків за межами навчального закладу
Учителі- предметники, класні керівники, керівники гуртків
Журнал реєстрації інструктажів з БЖД
Цільовий інструктаж
При організації позанавчальних заходів (олімпіади, турніри з предметів, екскурсії, туристичні походи, спортивні змагання тощо),
під час проведення громадських, позанавчальних робіт (прибирання територій, приміщень, науково-дослідна робота на навчально-дослідній ділянці тощо)
Учителі- предметники, класні керівники, керівники гуртків
Журнал реєстрації інструктажів з БЖД
4.3. Реєстрація вступного інструктажу з БЖД проводиться у журналі обліку навчальних занять за рекомендованою формою, що наведена в       додатку 3.
4.4. Реєстрація інструктажів з БЖД (первинний, позаплановий, цільовий) проводиться в окремому журналі, що зберігається у кожному кабінеті, лабораторії, спортзалі та іншому навчальному місці (додаток 4).

5. Проведення інструктажів з охорони праці з учнями
5.1. Інструктажі з охорони праці з учнями проводяться:
вступний - перед початком занять з трудового навчання в навчальній майстерні, кабінеті виробничого навчання, лабораторії  навчального закладу або у разі екскурсії на виробництво;
первинний на робочому місці – на першому занятті з трудового навчання на початку навчального року;
первинний перед виконанням навчального завдання, пов'язаного з використанням різних механізмів, інструментів, матеріалів тощо;
позаплановий - при порушенні учнями вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що можуть призвести або призвели до травм, аварій, пожеж тощо.
5.2. Інструктажі з охорони праці в навчальному закладі проводить керівник робіт – вчитель трудового навчання, майстер (інструктор) виробничого навчання.
5.3. Реєстрація інструктажів з питань охорони праці з учнями проводиться:
вступний, первинний на робочому місці та позаплановий - у журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці (додаток 2), який зберігається у кожній лабораторії, кабінеті виробничого навчання, майстерні навчального закладу, де проводиться трудове навчання;
первинний перед виконанням навчального завдання, пов'язаного з використанням різних механізмів, інструментів, матеріалів тощо, – у журналі обліку навчальних занять на сторінці про запис теми уроку з трудового навчання.
5.4. Первинний на робочому місці, позаплановий інструктажі з охорони праці завершуються перевіркою знань у вигляді усного опитування або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці особою, яка проводила інструктаж.
У навчальному закладі необхідно мати:
журнал реєстрації вступного інструктажу з охорони праці для працівників (додаток 1);
журнал реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці (первинний, повторний, позаплановий, цільовий) для працівників;
журнал реєстрації інструктажів з охорони праці (вступний, первинний, позаплановий) для учнів у кожному кабінеті, лабораторії, майстерні (додаток 2), де проводиться трудове навчання;
журнал реєстрації інструктажів з БЖД з учнями (первинний, позаплановий, цільовий) у кожному кабінеті, лабораторії, спортзалі тощо.







Додаток 1 
              Титульний аркуш журналу 

 ________________________________________________________________                                                                                                                                                                                                         (навчальний заклад)

ЖУРНАЛ
реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці з працівниками
                                                           Розпочато "___"_______________20___ р.
                                                           Закінчено "___"________________20___ р.

 № з/п

Дата прове-дення інструк-тажу 
Прізвище, ім'я, по батькові особи, яку інструктують 
Професія,
посада
особи, яку інструктують, її вік

Назва виробничого підрозділу (група, клас, гурток, відділ тощо), до якого приймається особа, що інструктується 
Прізвище, ініціали, посада особи, яка інструктує
Підписи
особи, яку інструк-тують 
особи, яка
інструк-тує
1
2
3
4
5
6
7
8



Додаток 2   
                        Титульний аркуш журналу 




ЖУРНАЛ
реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці
(для працівників і учнів)
 ____________________________________________________________________                         
                                               (лабораторія, майстерня тощо)
Розпочато "___"_______________20___ р.
Закінчено "___"_______________20___ р.

№ з/п

Дата прове-дення інструк-тажу 
Прізвище, ініціали особи, яку інструк-тують 
Професія, посада особи, яку інструк-тують 
Вид інструк-тажу (первинний, повторний, позаплано-вий, цільовий),
назва та номер інструкції 
Причина проведення позапла-нового або цільового інструктажу
Прізвище, ініціали особи, яка інструк-
тує та перевіряє
знання
Підписи
особи, яку інструк-тують 
особи,
яка
інструк-тує
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Учні розписуються у журналі інструктажу, починаючи з 9-го класу (14 років)


 
 
 
 
 
Додаток 3                 
                                                                                                                    Рекомендована форма
сторінки журналу
обліку навчальних занять


РЕЄСТРАЦІЯ
вступного інструктажу з безпеки життєдіяльності
для учнів у журналі обліку навчальних занять

№ з/п
Прізвище,
ім’я, по батькові  особи, яку інструктують
Дата
проведення
інструктажу
Прізвище
ім’я, по батькові  особи, яка проводила інструктаж
Підписи
особи, яка проводила інструктаж
особи, яку інструктують
1
2
3
4
5
6

Учні розписуються у журналі інструктажу, починаючи з 9-го класу (14 років)
           
                           Додаток 4   
                  Рекомендована форма

                                                                                   Розпочато: ___________20   р.
                                                                       Закінчено: ____________20   р.

Журнал
реєстрації первинного, позапланового, цільового інструктажів
з безпеки життєдіяльності для учнів
_____________________________________________
(кабінет, лабораторія, майстерня, спортзал тощо)

№ з/п
Прізвище,
ім’я  та  по батькові  особи, яку інструктують
Дата
прове-дення інструк-тажу
Клас,
група
Назва  інструктажу, назва  інструкції
Прізвище,
ім’я  та  по батькові, посада особи, яка проводила
інструктаж
Підпис  особи,  яка  проводила інструктаж
Підпис  особи,  яку  інструк-тують
1
2
3
4
5
6
7
8
Учні   розписуються  у  журналі  інструктажу, починаючи  з  9-го  класу (14 років)





ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ У НАВЧАЛЬНИХ МАЙСТЕРНЯХ
(ПЕРВИННИЙ ІНСТРУКТАЖ)
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
1.1. До занять у шкільних майстернях допускаються особи, що не мають медичних протипоказань та ознайомлені з інструкціями з охорони праці.
1.2. Кожен учень повинен знати й виконувати правила безпечної праці в шкільній майстерні, правила пожежної безпеки, санітарно-гігієнічні норми й правила.
1.3. Учні повинні:
— своєчасно з'явитися на заняття в спецодязі і з дозволу вчителя або чергового по шкільній майстерні зайняти своє робоче місце, перехід учнів на інше робоче місце без дозволу вчителя забороняється;
— залишати шкільну майстерню можна тільки після дзвінка й дозволу вчителя;
— використовувати навчальний час для виконання завдання й не займатися зайвими справами, розмовами, своєчасно й високоякісно виконувати доручену роботу;
— економно використовувати електричну енергію, матеріали;
— під час перерви всі учні виходять із майстерні (крім чергових).
1.4. Щоб запобігти травмуванню і виникненню травмонебезпечних ситуацій, дотримуйтесь таких вимог:
— працюйте на справному устаткуванні;
— використовуйте справний, добре налагоджений інструмент;
— використовуйте інструмент за призначенням. Інакше можна не тільки зіпсувати його, а й отримати травму;
— не перевіряйте ріжучу кромку інструмента руками. Для цього слід використовувати тренувальні заготовки;
— передавайте ріжучий та колючий інструмент ручкою вперед;
— не кладіть інструмент ріжучою кромкою догори й до себе;
— не відволікайтесь під час роботи і не відвертайте увагу інших;
— користуйтеся правильними прийомами роботи:
— дотримуйтесь вимог особистої гігієни.
2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ.
2.1. Правильно одягніть спецодяг (застебніть його на всі ґудзики, сховайте волосся під головний убір).
2.2. Ретельно підготуйте своє робоче місце до безпечної роботи.
2.3. Уважно вислухайте вчителя й отримайте завдання на урок.
2.4. Підготуйте до роботи свій інструмент і пристрої, впевнившись у їх справності.
2.5. Забороняється розпочинати роботу без дозволу вчителя.
3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ.
3.1. Під час практичної роботи учні виконують тільки ті види робіт, які доручив учитель.
3.2. Використовуйте робочий час тільки для виконання завдання, не займайтесь сторонніми справами та розмовами, не ходіть без справи по майстерні і не заважайте іншим.
3.3. Утримуйте робоче місце в чистоті.
3.4. Дбайливо ставтесь до устаткування, верстаків, інструментів.
3.5. Інструменти загального користування беріть із дозволу вчителя і відразу після користування повертайте їх.
4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ.
4.1. Упорядкуйте робоче місце, приберіть деталі, матеріал, сміття, відходи.
4.2. Приведіть інструменти у справний стан.
4.3. Старанно приберіть робоче місце (нитки не здувайте і не змахуйте руками).
4.4. Покладіть інструменти в порядок, установлений учителем.
4.5. Приведіть до ладу свій одяг і залиште майстерню з дозволу вчителя.
4.6. Після виходу учнів чергові розпочинають прибирання приміщення.
5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ У НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ.
5.1. Негайно повідомте вчителя:
— при виявленні несправностей під час роботи;
— у випадку пожежі;
— при ознаках нездужання або захворювання;
— у випадку отримання травми чи ушкодження.




ІНСТРУКЦІЯ З ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ У НАВЧАЛЬНИХ МАЙСТЕРНЯХ №____
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
1.1. Кожен учень зобов'язаний знати і виконувати правила пожежної безпеки, а при виникненні пожежі — вжити всіх залежних від нього заходів для врятування учнів і гасіння пожежі.
1.2. Сходові клітки, евакуаційні виходи, проходи, коридорні тамбури повинні утримуватися постійно вільними.
1.3. У навчальних кабінетах парти, столи, стільці необхідно встановлювати так, щоб не заставляти виходів із кабінетів.
1.4. У навчальних майстернях слід суворо дотримуватися протипожежного режиму. Приміщення повинні постійно утримуватись у чистоті.
1.5. У майстернях не повинно бути запасу матеріалів із дерева більше, як на один день.
1.6. Увесь пожежний інвентар і обладнання треба утримувати у справному стані, розміщувати на видних місцях.
1.7. У приміщеннях забороняється розкладати вогнища, спалювати сміття, палити.
2. ВИМОГИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ.
2.1. У кабінетах, майстернях горючі речовини й матеріали потрібно зберігати у шафах, що замикаються, ключі від яких повинні бути у вчителя.
2.2. Забороняється використовувати електроприлади із пошкодженою ізоляцією, зберігати біля них рідини, які легко займаються, обгортати папером або тканиною електричні лампи.
2.3. Не працюйте на несправному обладнанні.
2.4. Перед початком роботи на електрообладнанні перевірте наявність і надійність кріплен­ня захисних засобів і з'єднання захисного заземлення, занулення.
3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ.
3.1. Виконуйте лише ту роботу, з якої пройшли інструктаж, не передоручайте свою роботу іншим особам.
3.2. Забороняється використовувати пожежний інвентар та обладнання для господарських та інших потреб, не пов'язаних із пожежегасінням.
3.3. Під час експлуатації електроустановок не дозволяється:
— використовувати кабелі й проводи з пошкодженою ізоляцією;
— залишати під напругою електричні проводи й кабелі;
— переносити ввімкнені прилади та ремонтувати обладнання, яке перебуває під напругою;
— залишати без догляду ввімкнені в електромережу нагрівальні прилади, обладнання;
— користуватися пошкодженими (несправними) розетками;
— зав'язувати і скручувати електропроводи;
— застосовувати саморобні подовжувачі, які не відповідають вимогам ПУЕ щодо переносних (пересувних) електропроводів.
3.4. Забороняється самостійно усувати несправності електромережі та електрообладнання.
4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ.
4.1. Щоденно після закінчення занять у кабінетах, майстернях викладачі, лаборанти повинні уважно оглянути всі приміщення, які закриваються, вимкнути електроприлади, обладнання, освітлення, усунути виявлені несправності.
4.2. Після закінчення роботи слід прибрати сміття, відходи та виробничі обрізки.
4.3. Після кожного заняття необхідно всі пожежонебезпечні речовини та матеріали винести з майстерні у спеціально виділені та обладнані приміщення.
5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ.
5.1. У випадку виникнення пожежі дії працівників, учнів школи мають бути спрямовані на створення безпеки дітей, у першу чергу рятування та евакуацію.
5.2. Кожен працівник, учень, який виявив пожежу або її ознаки (задимлення, запах горіння або тління різних матеріалів тощо) зобов'язаний: негайно зателефонувати за телефоном 01 до пожежної частини й повідомити про це; сповістити про пожежу вчителя, директора, його заступника; організувати зустріч пожежних підрозділів, вжити заходів щодо гасіння пожежі наявними засобами пожежогасіння.

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ ПІД ЧАС ЧЕРГУВАННЯ 
В НАВЧАЛЬНИХ МАЙСТЕРНЯХ №____
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
1.1. До чергування у шкільній майстерні допускаються особи, що не мають медичних протипоказань та пройшли інструктажі з охорони праці.
1.2. Черговий зобов'язаний:
— виконувати правила внутрішнього розпорядку;
— виконувати лише ту роботу, з якої отримав інструктаж і до якої допущений; не допускати в шкільні майстерні сторонніх осіб;
— з'являтися у майстерні за 10 хвилин ПЕРЕД ПОЧАТКОМ уроків;
— доповідати вчителю про стан справ у класі;
— стежити за збереженням шкільного майна: парт, верстаків, столів, верстатів, стільців.
1.3. Чергові по шкільній майстерні повинні стежити за порядком і дисципліною учнів, вимагати від них виконання правил внутрішнього трудового розпорядку.
2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ.
2.1.Чергові по шкільній майстерні обходять місця учнів, перевіряють, чи все відповідає загальному обліку та справності робочих пристосувань, токарних верстатів. Якщо виявлено якісь недоліки, чергові зобов'язані попередити про це вчителя.
2.2. Чергові видають учням, за вказівкою вчителя, інструменти, згідно з нумерацією робочих місць, незавершені роботи, технічну документацію.
2.3. Перед початком роботи на токарних верстатах перевіряють наявність і надійність кріплення захисних засобів і з'єднання захисного заземлення.
3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ.
3.1. Чергові учні слідкують за порядком у шкільній майстерні, не дозволяють бігати по майстерні, щоб запобігти можливим травмам, забезпечують організований вихід учнів на перерву.
3.2. Допомагають учителеві роздавати (збирати) роздатковий матеріал, заготовки.
3.3. Чергові слідкують за бережливим відношенням товаришів до шкільного майна.
 3.4. Чергові слідкують за безпечною роботою учнів.
4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ.
4.1. По закінченню роботи чергові збирають в учнів інструменти, перевіряючи їх справність (за зовнішнім виглядом), незавершені роботи, технічну документацію.
4.2. Приймають від учнів робочі місця, перевіряючи чистоту, наявність і правильність укладки інструментів у планшети чи пенали.
4.3. Після прибирання робочих місць учнями, чергові прибирають приміщення майстерні: обережно збирають сміття, витирають пил ганчіркою з підвіконь і полиць, ретельно витирають класну дошку.
4.4. Провітрюють приміщення і доповідають про виконання робіт учителю.
5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ.
5.1. У випадку аварії або ситуації, яка може призвести до аварії, нещасного випадку, робота припиняється, чергові забезпечують огородження небезпечної зони, повідомляють про небезпеку.
5.2. До ліквідації аварії самостійно чергові не приступають.
5.3. При нещасних випадках потрібно надати першу допомогу (долікарняну) потерпілому і вжити заходів із надання йому медичної допомоги.

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ 
ЛАБОРАТОРНО-ПРАКТИЧНИХ РОБІТ №____

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
1.1. Небезпека у роботі під час виконання лабораторно-практичних робіт:
— дрібні порізи гострими інструментами (ніж, шило, рисувала);
— поранення ніг інструментом, що впав;
— ураження електричним струмом у випадку відсутності занулення, заземлення, несправності електропроводки;
— поранення внаслідок неправильного поводження з інструментом.
1.2. Щоб запобігти травмуванню і виникненню травмонебезпечних ситуацій, дотримуйтесь таких вимог:
— працюйте на справному устаткуванні, справним інструментом;
— при виявленні несправностей повідомте безпосередньо керівника, учителя;
— дотримуйтесь технологічної дисципліни, порядку на робочому місці;
— дбайливо ставтесь до устаткування, інструмента, матеріалів, обладнання;
— дотримуйтесь вимог особистої гігієни.
1.3. Виконуйте тільки роботу, доручену вчителем.
2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ.
2.1. Ознайомтесь у шкільній майстерні з написами, плакатами, знаками безпеки, правилами безпечної роботи учнів з електромонтажу, моделювання, послідовністю виконання роботи.
2.2. Правильно одягніть спецодяг.
2.3. Перевірте справність верстака, заземлення.
2.4. Розкладіть на верстаку інструменти, обладнання для виконання практичних робіт у порядку, встановленому вчителем, або згідно з інструкційною карткою-завданням із виконання лабораторно-практичної роботи.
2.5. На робочому місці не повинно бути нічого зайвого.
2.6. Не приступайте до виконання завдання, коли щось не зрозуміло.
2.7. Про помічені недоліки, несправності повідомте вчителя.
3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ.
3.1. Виконуйте роботу в указаній послідовності її виконання.
3.2. Користуйтеся справним інструментом і використовуйте його за призначенням.
3.3. Технологічні операції виконуйте на верстаку в установлених місцях, використовуючи пристрої.
3.4. Не допускайте захаращеності робочого місця.
3.5. Не відволікайтеся під час роботи, користуйтеся правильними прийомами роботи.
3.6. Дбайливо ставтесь до обладнання, інструментів, пристроїв, матеріалів.
4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ.
4.1. Матеріали, інструменти, обладнання здайте черговому або вчителю.
4.2. Перевірте стан інструментів і покладіть їх на місце, установлене вчителем.
4.3. Приберіть робоче місце, користуючись щіткою для змітання (здувати стружку або змітати її рукою забороняється).
4.4. Приведіть до ладу свій одяг. Вимийте руки й обличчя з милом.
4.5. З майстерні виходьте з дозволу вчителя.
5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ.
5.1. У випадку травм, пожежі негайно повідомте вчителя.
5.2. При нещасних випадках надайте першу долікарняну допомогу потерпілому і вживайте заходів по наданню йому медичної допомоги.




Затверджено:
Наказом директора школи
від «____»________________200__ р., № __________
______________________          _____________________
(підпис)                                       (прізвище, ініціали )

Інструкція №
з охорони праці при користуванні електроплитою
I. Загальні положення
1.1. До   роботи   з   електроплитою   допускаються   учні,   які пройшли медичний огляд, відповідне навчання, отримали інструк­таж на робочому місці, оволоділи безпечними прийомами і навичка­ми праці та засвоїли вимоги даної, інструкції.
1.2. Робоче місце необхідно організувати згідно з вимогами НОП, щоб виключити будь-яку можливість одержання травми уч­нями.
1.3. Виконувати необхідно тільки доручену роботу і згідно з вимогами даної інструкції.
1.4. Сила напруги в електромережі повинна відповідати поз­наченій на електроплитці (127 або 220 В).
II. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Одягніть спецодяг (халат чи фартух, шапочку або косин­ку), заховайте волосся під шапочку чи косинку, зав'язану так, щоб не було звисаючих кінців.
2.2. Перевірте справність електроплити, шнура, вилки, розет­ки та наявність і справність захисного заземлення.
При виявленні несправностей — повідомте про це вчителя.
2.3. Необхідно протерти сухою ганчіркою поверхню електро­плити, щоб вона була чистою.
2.4. Перед тим, як вмикати електроплиту в електромережу, необхідно спочатку приєднати шнур до електроплити, а потім вста­вити штепсельну вилку в гніздо розетки.
2.5. Штепсельна вилка повинна щільно входити в гніздо ро­зетки.
III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
3.1. Вмикати електроплиту в електромережу і вимикати її не­обхідно тільки сухими руками і за корпус вилки, а не за шнур.
3.2. Забороняється користуватися у шкільній майстерні елек­троплитою, яка має відкриту спіраль.
3.3. Ставте електроплиту на вогнетривку підставку (мармуро­ву або керамічну)
3.4. Не ставте електроплиту поряд із легкозаймистими ма­теріалами, це може призвести до виникнення пожежі.
3.5. Не залишайте електроплиту ввімкнутою в електромережу без нагляду.
3.6. Не користуйтеся несправними електроплитами.
3.7. Для приготування їжі на електроплиті користуйтеся тіль­ки емальованим посудом.
3.8. Щоб не виникла пожежа — не вішайте над електропли­тами для сушіння одяг та інші предмети ближче, ніж на 0,5 м від плити.
3.9. Не витирайте мокрою ганчіркою поверхню електроплити.
3.10. Під час користування електроплитою необхідно уникати її перегрівання.
3.11.  Плита повинна бути чистою, не допускати заливання її поверхні рідиною. Щоб під час кипіння не виливалась вода чи інша рідина - каструлю наповнюють не до самої кришки.
IV. Вимоги безпеки після закінчення роботи
4.1. Вимикаючи електроплиту з електромережі, спочатку не­обхідно вийняти штепсельну вилку з розетки сухою рукою, а потім від'єднати шнур.
4.2. Поставити терморегулятори в положення «нуль».
4.3. Перевірити, чи виключені всі терморегулятори; дочекав­шись охолодження електроплити, вимити її поверхню порошком.
VВимоги безпеки в аварійних ситуаціях
5.1. При виявленні пробивання електричного струму на корпус  електроплити необхідно негайно вимкнути її з електромережі і повідомити про це вчителя.
5.2. При одержанні травм — припиніть роботу і повідомте вчителя. Вчитель надасть першу медичну допомогу, а в разі необхід­ності викличе швидку медичну допомогу за тел. 03.
5.3. При загорянні електропроводів необхідно вимкнути рубильник, учнів вивести у безпечне місце і приступити до ліквідації осередку вогню. В разі необхідності викликати пожежну службу за тел. 01.
                                                         Учитель  трудового навчання:                                                                                                                                                           (підпис)     (прізвище, ініціали )
Погоджено:
Заступником директора, який відповідає
 за організацію роботи з безпеки життєдіяльності
        (підпис) (прізвище, ініціали)

 
 Затверджено:
Наказом директора школи
від «____»________________200__ р., № __________
______________________          _____________________
(підпис)                                       (прізвище, ініціали )

Інструкція №
з охорони праці під час роботи з електричною праскою

I. Загальні положення
1.1. До роботи з електричною праскою допускаються учні, які пройшли медичний огляд, відповідне навчання, отримали інструк­таж на робочому місці, оволоділи безпечними прийомами і навичка­ми праці та засвоїли вимоги даної інструкції.
1.2. Робоче місце необхідно організовувати згідно з вимогами НОП, щоб виключити будь-яку можливість одержання травми уч­нями.
1.3. Виконувати необхідно тільки доручену роботу.
II. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Одягніть спецодяг (халат чи фартух, зав'яжіть волосся ко­синкою чи стрічкою).
2.2. Приготуйте своє робоче місце, приберіть усі сторонні пред­мети, які можуть заважати в процесі роботи.
2.3. Перевірте справність електропраски (справність шнура, вилки, розетки) — при виявленні несправностей повідомте про це вчителя. Працювати несправною електропраскою забороняється.
2.4. Штепсельна вилка повинна щільно входити в гніздо ро­зетки.
2.5. Необхідно перевірити положення терморегулятора, вста­новити його у відповідне з видом тканини, що обробляється, поло­ження.
2.6. У приміщеннях з бетонними підлогами перевірити наяв­ність гумового килимка під ногами.
2.7.  Прасувальний стіл чи дошку встановіть на такій висоті, щоб зручно було працювати.  
III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
3.1. Під час роботи електричною праскою обов'язково стояти на діелектричному килимку.
3.2. Вмикати і вимикати електропраску тільки сухими рука­ми, тримаючи за корпус вилки, а не за шнур.
3.3. Необхідно стежити за тим, щоб підошва електропраски не доторкалась до шнура.
3.4. Ступінь нагріву праски не перевіряйте рукою.
3.5. Не залишайте електропраску ввімкнутою в електромере­жу без нагляду і не займайтеся сторонніми справами, розмовами).
3.6. Стежте за нормальною роботою електропраски, про всі не­справності повідомте вчителя.
Учням   забороняється   самим   ремонтувати   електропраску і шнур.
3.7.  Ставити електропраску під час роботи необхідно на мар­мурову, керамічну або металеву підставку.
3.8. Провід живлення електропраски повинен закріплюватись на кронштейні, який розміщений над серединою прасувального сто­ла чи дошки і бути захищеним від механічних пошкоджень. Про­від (шнур) живлення електропраски не можна скручувати у кільце і намотувати на електропраску. Працювати електропраскою, у якої шнур скручений у кільце, — забороняється.
IV. Вимоги безпеки після закінчення роботи
4.1. Після закінчення волого-теплової обробки тканин електропраску необхідно вимкнути з електромережі за корпус вилки.
4.2. Поставте електропраску на підставку, слідкуйте за тим, | щоб поряд не було легкозаймистих матеріалів.
4.3. Провід живлення електропраски закріпіть на кронштей­ні, щоб він не скручувався у кільце.
4.4. Необхідно дати електропрасці повністю охолонути.
4.5. Не можна охолоджувати електропраску водою, тому що в результаті таких дій можна отримати опіки від утворення пари.
V. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
5.1. При виявленні пробивання електричного струму на кор­пус  електропраски  необхідно  негайно  вимкнути  електропраску з електромережі, припинити роботу і повідомити про це вчителя.
5.2. У разі виникнення пожежі або загоряння необхідно:
— вимкнути електромережу;
— вивести учнів з майстерні у безпечне місце;
— зачинити вікна й двері, щоб вогонь не поширювався у сусід нє приміщення;
— приступити до ліквідації осередку вогню. Якщо це не можливо зробити своїми силами, то необхідно викликати пожежну |службу за тел. 01.
5.3. При одержанні травми необхідно звернутись до вчителя. Вчитель надасть необхідну першу медичну допомогу, а в разі необ­хідності викличе швидку медичну допомогу за тел. 03.
Учитель  трудового навчання:
                                                                        _________  
                                      (підпис)     (прізвище, ініціали )

Погоджено:
Заступником директора, який відповідає
 за організацію роботи з безпеки життєдіяльності
__________________         ____________   (підпис) (прізвище, ініціали)


 
Затверджено:
Наказом директора школи
від «____»________________200__ р., № __________
______________________          _____________________
(підпис)                                       (прізвище, ініціали )


Інструкція №
з охорони праці під час кулінарних робіт

I. Загальні положення
1.1. До виконання кулінарних робіт допускаються учні, які {пройшли медичний огляд, відповідне навчання, отримали інструктаж на робочому місці, оволоділи безпечними прийомами і навичками праці та засвоїли вимоги даної інструкції.
1.2. Робоче місце організуйте згідно з вимогами НОП, щоб виключити будь-яку можливість одержання травми учнями.
II. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Одягніть спецодяг (халат і шапочку або фартушок і косин­ку), ретельно підберіть волосся і заправте кінці косинки.
2.2. Вимийте руки з милом і насухо витріть чистим рушником.
2.3. Підготуйте спеціальну білизну (рушники для витирання |посуду, рук, прихватки для гарячого посуду).
III. Вимоги безпеки під час виконання роботи          
3.1. Розморожують будь-які продукти тільки на повітрі.
3.2. Обчищати, промивати і особливо нарізати продукти треба безпосередньо перед тепловою обробкою, а не заздалегідь. Овочі очи­щають і миють у кількох водах за допомогою спеціальної щіточки. М'ясні продукти теж треба мити, тільки не в гарячій воді, а в холод­ній.
3.3. Продукти для приготування їжі повинні бути свіжими, доброякісними, старанно очищеними.
3.4. Рибу і птицю старанно промивають після потрошіння.
3.5. Необхідно мати окремі дошки для обробки м'яса, риби і для тіста.
3.6. Старанно мити і чистити увесь посуд, в якому готують їжу.              
3.7 Не можна пропускати через м'ясорубку м'ясо пісня риби, пісне м'ясо після сирого, не почистивши і не помивши її.
3.8. Не можна зберігати поряд готові (варені і смажені) страви та сирі продукти.
3.9. Харчові продукти зберігати так, щоб вони були не доступ­ні для комах та гризунів.
При користуванні різальними інструментами:
3.10. Будьте максимально обережними. Усі продукти треба різати гострим ножем нержавіючої сталі. Картоплю чистіть ножем,
рибу — скребком, м'ясо проштовхуйте в м'ясорубку дерев'яним тов­качиком. Передавайте ножі й виделки ручкою вперед.
3.11. Хліб, гастрономічні вироби, овочі та інші продукти нарі­зайте на обробних дошках, додержуючись при цьому правильних прийомів різання. Пальці лівої руки повинні бути зігнуті й роз­міщені на деякій відстані від леза ножа.
3.12.  Будьте обережні під час роботи з ручними тертками. Міцно гримайте оброблювані продукти (фрукти, овочі і т. д.), не об­робляйте занадто маленьких частин.
При роботі з гарячими рідинами (водою, жиром тощо):
3.13.  Стежте, щоб під час закипання вміст посудини не вили­вався через край. При сильному кипінні зменшуйте вогонь або ви­микайте плиту.
3.14. Кришки гарячого посуду беріть рушником і відкривайте від себе.
3.15.  Пательню ставте і знімайте чаплією з дерев'яною ручкою.
3.16.  Смажити продукти треба завжди в добре розігрітому жирі.
IV. Вимоги безпеки після закінчення роботи
4.1. Ретельно вимийте посуд і розмістіть його по місцях, а та­кож ви мийте стіл, мийку, умивальник, конфорки плити.
4.2. Витріть вологою ганчіркою підлогу.
4.3. Вимийте руки з милом і насухо їх витріть.
4.4. Зніміть спецодяг.
V. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
5.1. При пораненні рук припиніть роботу і повідомте вчителя. Вчитель надасть необхідну першу медичну допомогу, а в разі необ­хідності викличе швидку медичну допомогу за тел. 03.
5.2. У випадку виникнення пожежі-ліквідувати її наявними засобами пожежогасіння. Якщо це не можливо зробити своїми си­лами, то необхідно викликати пожежну службу за тел. 01 і вивести учнів з майстерні у безпечне місце.
Учитель  трудового навчання:
                                                                          ____________________              
                                                                                       (підпис)       (прізвище, ініціали )

Погоджено:
Заступником директора, який відповідає
 за організацію роботи з безпеки життєдіяльності
__________________         ____________   (підпис) (прізвище, ініціали)


 Затверджено:
Наказом директора школи
від «____»________________200__ р., № __________
______________________          _____________________
(підпис)                                       (прізвище, ініціали )


Інструкція №
з охорони праці під час проведення навчальних занять
у швейній майстерні

Під час занять в шкільній швейній майстерні усі учні зобов'язані:
1.  Своєчасно з'являтися на заняття, мати при собі спецодяг і після дзвінка займати своє робоче місце. Перехід на інше робоче місце без дозволу вчителя забороняється.
2.  При вході вчителя у майстерню необхідно встати і привіта­тися з ним. Після цього з дозволу вчителя сісти на свої робочі місця.
,3. Дістати з портфеля все необхідне для роботи на уроці. Пор­тфель поставити для зберігання у спеціально відведене для цього місце.
4.  Кожен учень повинен мати робочий зошит і записувати в нього те, що розповідає вчитель.
5.  Уважно вислухати вказівки вчителя і після одержання за­вдання на урок перевірити справність ножиць, швейної машинки і т. п.
6.  Про всі виявлені несправності доповісти вчителю.
7.  Підготувати своє робоче місце до роботи згідно з вимогами ноп.
8.  Бути дисциплінованими, точно виконувати всі вказівки і завдання вчителя.
9.  Використовувати весь навчальний час для виконання за­вдань і не займатися сторонніми справами та розмовами, не заважа­ти працювати іншим учням, не ходити по майстерні без діла.
10.  Бережно ставитись до інструментів, матеріалів, раціо­нально використовувати електроенергію.
11.   Працювати сумлінно, своєчасно і якісно виконувати дору­чену роботу.
12.  Працювати-лише добре налагодженим,, правильно загос­треним та справним інструментом.
13.  Якщо необхідно звернутись до вчителя, то слід "підняти руку. Якщо вчитель звертається до учнів, то всі учні повинні припи­нити роботу і уважно вислухати його.
14.  Забороняється виносити з  майстерні інструменти,  ма­теріали, наочні посібники без дозволу вчителя.
15.  Тримати своє робоче місце в чистоті та порядку, своєчасно прибирати виробничі відходи. Працювати охайно, не поспішаючи, суворо дотримуватись правил техніки безпеки, протипожежної без­пеки, виробничої санітарії.
16.  Під час роботи дотримуватись чистоти і порядку. Залиш­ки паперу, ниток, тканини складати у спеціально призначену для цього коробку. Слідкувати за тим, щоб на робочому місці не було сто­ронніх предметів. Своєчасно прибирати інструменти і приладдя, які більше не потрібні для роботи.
17.  Під час інструктажу і виконання завдань бути уважним і зосередженим.
18. Швейні машинки передавати один одному підготовленими до роботи.
19.  Під час перерви виходити з майстерні, щоб провітрити приміщення.
20.  У випадку одержання травми та при виявленні несправ­ностей у швейній машинці, електропрасці — негайно повідомити про це вчителя.
21.  Обов'язки чергових по майстерні учні повинні виконувати сумлінно і добросовісно.
 22.  Виходити з майстерні можна тільки після дзвінка та з доз­волу вчителя.                                                           
Учитель  трудового навчання:
                                                                                            ____________ ____
                                                                                       (підпис)      (прізвище, ініціали )

Погоджено:
Заступником директора, який відповідає
 за організацію роботи з безпеки життєдіяльності
__________________         ____________   (підпис) (прізвище, ініціали)


 
  Затверджено:
Наказом директора школи
від «____»________________200__ р., № __________
______________________          _____________________
(підпис)                                       (прізвище, ініціали )

Інструкція №
з охорони праці під час роботи на швейній машинці
з електроприводом

I. Загальні положення
1.1. До роботи на швейній машинці з електроприводом допус­каються учні, які пройшли медичний огляд, відповідне навчання, отримали інструктаж на робочому місці, оволоділи безпечними при­йомами і навичками праці та засвоїли вимоги даної інструкції.
1.2. Робоче місце необхідно організовувати згідно з вимогами НОП, щоб виключити будь-яку можливість одержання травми уч­нями.
1.3. Виконувати необхідно тільки доручену роботу.
II. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Одягніть спецодяг (халат чи фартух, зав'яжіть волосся ко­синкою чи стрічкою).
2.2. Приготуйте своє робоче місце, приберіть усі сторонні пред­мети, які можуть заважати в процесі роботи.
2.3. Перевірте справність швейної машинки з електроприво­дом (справність вилки, з'єднувальних шнурів, ножної педалі, елек­тричного приводу швейної машинки); при виявленні несправностей повідомте про це вчителя. Працювати на несправній швейній ма­шинці з електроприводом забороняється.
2.4. Необхідно перевірити наявність і справність захисного заземлення у швейній машинці з електроприводом, захисного ого­родження електродвигуна, кнопкового пускача, наявність лапки з запобіжниками, які оберігають пальці від проколів.
2.5. Усі струмопровідні частини електроприводу мають бути ізольованими, без пошкодження ізоляції проводів.
2.6. Штепсельна вилка повинна щільно входити в гніздо ро­зетки.
2.7.  Перевірити наявність гумового килимка на металевій педалі промислової машини, правильність заправки шпулькового ковпачка.
2.8. Перед вмиканням машинки необхідно перевірити її робо­ту вручну.
IIIВимоги безпеки під час виконання роботи
3.1. Вмикати і вимикати швейну машинку з електроприводом в електромережу необхідно тільки сухими руками. В корпус вилки, а не за шнур.
3.2. Педаль або кнопка пускового реостата повинна вмикати або вимикати електродвигун плавно без заїдання і повторного вми­кання.
3.3. Під час роботи необхідно стежити за роботою електродви­гуна, при найменшій несправності припиніть роботу, вимкніть ма­шинку з електромережі і повідомте про це вчителя.
3.4. Не можна зберігати на платформі швейної машинки сто­ронніх предметів, зокрема ножиці.
3.5. Під час роботи сидіти за швейною машинкою потрібно рів­но, з невеликим нахилом, не сутулячись.
3.6. Не тримайте пальці рук біля лапки, щоб не проколоти їх голкою.
3.7.  Уважно заправляйте нитки, не можна ставити котушки з поламаними краями.
3.8. Перед шиттям не забувайте опускати лапку.
3.9. Перед зшиванням переконайтесь у відсутності шпильок чи голок на лінії шва виробу.
3.10.  Не приводьте в рух швейну машинку, якщо під лапкою немає тканини.
3.11. Під час шиття — не тягніть тканину і не підштовхуйте її під лапкою.
3.12. Якщо необхідно провести чищення і змащення швейної машинки з електроприводом, то її необхідно вимкнути з електроме­режі.
3.13.  Проводити регулювання строчки, чищення і змащення машинки, встановлювати голку, заправляти нитки, надягати пас на шків машинки можна лише після того, як вимкнули машинку з електромережі.
IVВимоги безпеки після закінчення роботи
4.1. Після закінчення роботи на швейній машинці з електрич­ним приводом необхідно:
— вимкнути машинку з електромережі, беручи рукою за пласт­масовий корпус вилки, а не за провід;
— підняти у верхнє положення голку і прижимну лапку, під­класти клапоть тканини і опустити голку й лапку у нижнє положен­ня, щоб уникнути пошкодження лапки;.
— при потребі почистити і змазати Машинку.
4.2. Скласти машинку, а виріб здати вчителю на перевірку.
V. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
5.1. При виявленні пробивання електричного струму на кор­пус швейної машинки необхідно негайно вимкнути машинку з елект­ромережі, припинити роботу і повідомити про це вчителя.
5.2. При пораненні рук чи інших частин тіла негайно припиніть роботу і повідомте вчителя. Вчитель надасть необхідну пер­шу медичну допомогу, а в разі необхідності викличе швидку медич­ну допомогу за тел. 03.
5.3.  При загорянні електропроводів необхідно вимкнути ру­бильник, учнів вивести з приміщення у безпечне місце і приступити до ліквідації осередку вогню В рал необхідності викликати пожеж­ну службу й тел 01
                      Учитель  трудового навчання:     __________________
                                                                                       (підпис)    (прізвище, ініціали )

Погоджено:
Заступником директора, який відповідає
 за організацію роботи з безпеки життєдіяльності
__________________         ____________   (підпис) (прізвище, ініціали)


 
Затверджено:
Наказом директора школи
від «____»________________200__ р., № __________
______________________          _____________________
(підпис)                                       (прізвище, ініціали )

Інструкція №
з охорони праці під час виконання
сільськогосподарських робіт

І. Загальні положення
1.1. До виконання сільськогосподарських робіт допускаються учні, які ознайомлені і знають вимоги даної інструкції.
1.2. Виконання всіх сільськогосподарських робіт проводяться тільки справними інструментами, які відповідають віковим особли­востям учнів і в присутності учителя.
1.3. До роботи допускаються учні, які пройшли медогляд і не мають медичних протипоказань до виконання даних робіт.
1.4. При визначенні видів робіт для учнів необхідно керувати­ся ДНАОП 0.03-8.07-94 «Перелік важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх».
1.5.  Під час трудового навчання й літніх практичних робіт у сільськогосподарському виробництві учні XXI класів працю­ють на виробництві та на робочих місцях, пов'язаних з важкими роботами й роботами зі шкідливими або небезпечними умовами праці, протягом не більш як 4 години на день відповідно до ДНАОП 0.00-4.24-94 «Положення про навчання неповнолітніх професіям, пов'язаних з важкими роботами і роботами з шкідливими і небез­печними умовами пращ».
1.6.   Час  перенесення вантажів  учнями  має  становити не більш як 1/3 робочого часу в разі максимальної маси вантажу, що переноситься, відповідно до ДНАОП 0.03-3.29-96 «Граничні норми підіймання і переміщення вантажів неповнолітніми», а саме: 5,6— 6,3 кг — для дівчат 16—17 років; 11,2—12,6 кг — для хлопців 16— 17 років.                          
1.7. Якщо місце роботи знаходиться на відстані понад 3 км від місця проживання учнів або від навчального закладу, слід органі­зувати підвезення учнів до місця роботи і назад з дотриманням усіх вимог безпеки Дорожнього руху.
1.8. Початок робочого дня встановлюють залежно від конкрет­них умов, щоб робота проходила в години найменшої інсоляції.
Розпорядок дня (з урахуванням місцевих кліматичних умов) погоджується з місцевими органами санітарного;
— регламентація часу роботи (тобто за умови загальної трива­лості робочого дня не більш як 4 години після кожних 50 хв. роботи перерва 10 хв.);
—  регламентація приймання їжі (тобто перерви між їжею не повинні перевищувати 4 год.);
— проведення ранкової зарядки, гігієнічних і гартувальних про­цедур спортивних і культмасових заходів; відпочинок і вільний час.
1.9. Залучати  неповнолітніх  до   нічних,   надурочних  робіт у вихідні дні не дозволяється згідно з Кодексом законів України про працю
1.10.  Слід уникати тривалого перебування учнів в одноманіт­ній незручній позі, а також виконання однієї й тієї самої роботи. Тому їх працю треба організовувати так, щоб окремі операції учні виконували протягом дня по черзі. Для відпочинку учнів під час пе­рерви слід виділити спеціальні місця, які захищені від дії прямих сонячних променів. Відстань від місць відпочинку до місця роботи не повинно перевищувати 5 км,
1.11. Учнів необхідно забезпечувати доброякісною питною во­дою, що відповідає санітарним вимогам ГОСТ 2874-73 «Вода питна». На робочих місцях має бути аптечка першої долікарської допомоги.
1.12. На час трудового навчання і літніх практичних робіт уч­ням видають спецодяг, спецвзуття, інші засоби індивідуального за­хисту відповідно до ДНАОП 0.00-4.26-96 «Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взут­тям та іншими засобами індивідуального захисту».
Комплекти спецодягу, спецвзуття, інших засобів індивіду­ального* захисту мають бути спеціально підготовлені для учнів і підігнані за зростом і розмірами.
Відповідальність за забезпечення учнів спецодягом, спецвзут-тям та іншими засобами індивідуального захисту покладається на керівників сільськогосподарських підприємств, де проводяться трудове навчання й літні практичні роботи учнів навчальних за­кладів.                                                                          
1.13.  Заміна видів робіт або операцій має здійснюватися з доз­волу керівника з обов'язковим проведенням інструктажу з безпеки життєдіяльності на робочому місці.
1.14.  Систематичний контроль за безпечними умовами праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки, а також за станом здоров'я учнів, які працюють під час трудового навчання та літніх прак­тичних робіт у сільськогосподарському виробництві, покладається
на керівників навчальних закладів відділів освіти, сільськогоспо­дарських підприємств.
IIВимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Керівники (власники) сільськогосподарських підприємств відповідно до угод, підписаних між ними й керівниками навчаль­них закладів, повинні за наказом сільськогосподарського підпри­ємства виділити виробничі ділянки на полях, у садах, робочі місця в ремонтних майстернях і на фермах, потрібну кількість спецодягу, спецвзуття, інших індивідуальних засобів захисту, справних трак­торів і сільськогосподарських машин для виконання робіт учнями навчальних закладів;
— визначити місця відпочинку й приймання їжі, забезпечити працюючих калорійною їжею відповідно до санітарно-гігієнічних вимог;
— призначити осіб, відповідальних за безпечний стан робочих місць, дотримання санітарно-гігієнічних і безпечних умов праці на час трудового навчання й літніх практичних робіт учнів, — брига­дирів, механіків, завідувачів фермами тощо;
—  забезпечити проведення інструктажу учнів відповідно до ДНАОП 0.00-4.12-99 «Типове положення про навчання з питань охорони праці» і «Положення про організацію охорони праці та по­рядок розслідування нещасних випадків у навчально-виховних за­кладах»,
2.2. Керівники організацій, установ навчальних закладів та сільськогосподарських підприємств до початку проходження учня­ми виробничої практики:,
•    визначають види робіт, порядок і строки навчання учнів безпечним прийомам їх виконання;
•    затверджують комісію для перевірки знань учнів з питань без­пеки .праці й виробничої санітарії, пожежної безпеки й безпеки руху;
•    затверджують організаційно-технічні заходи щодо охорони праці та своєчасно проводять перевірку їх виконання.
2.3. Слід правильно одягнути спецодяг (халат, фартух, рука­виці і т. д.).
2.4. Перевірити надійність і справність інвентаря, держаки повинні бути відшліфовані, без задирів і тріщин, увесь інвентар надійно закріплений на держаках.
2.5. Перевірити надійність і справність засобів пожежога­сіння.
2.6. Підходити до сільськогосподарських машин і знарядь механізованого обробки ґрунту при працюючому двигуні заборо­няється.
III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
3:1. Під час проведення трудового навчання й літніх прак­тичних робіт наказом по навчальному закладу призначаються осо­би, відповідальні за їх проведення, які зобов'язані контролювати створення на сільськогосподарському підприємстві безпечних умов праці для учнів, стежити за виконанням учнями цих Правил та від­повідних інструкцій з безпеки на робочому місці.
3.2. Треба виконувати тільки ті види робіт, які доручає вчи­тель.
3.3. Необхідно використовувати взуття в залежності від виду виконуваних робіт, працювати обов'язково взутому.
3.4. Ґрунт необхідно розпушувати лопатою, мотикою, грабля­ми, але не руками.
3.5. При використанні протравленого насіння використати ру­кавиці.
Забороняється:
а)  залишати в траві граблі, мотики, маркери — це може спро­вокувати травмування;
б)  сідати або лягати під час відпочинку на землю — це може стати причиною захворювань.
IV. Вимоги безпеки після закінчення роботи
4.1. Привести в порядок інвентар і здати відповідальній особі.
4.2. Добре почистити одяг і взуття, вимити руки і обличчя з милом, особливу увагу звернути на чистоту нігтів.
4.3. Залишати робоче місце з дозволу вчителя.
V. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
5.1. При отриманні травми припинити роботу і повідоми­ти вчителя. Надати першу медичну допомогу, а в разі необхідності викликати швидку допомогу за тел. 03.
5.2. При виникненні пожежі прийняти міри з ліквідації по­жежі всіма наявними засобами пожежогасіння, а при потребі — викликати пожежну службу за тел. 01.

Учитель  трудового навчання:
                                                                                   ____________ ____
                                                                                       (підпис)     (прізвище, ініціали )

Погоджено:
Заступником директора, який відповідає
 за організацію роботи з безпеки життєдіяльності
__________________         ____________   (підпис) (прізвище, ініціали)


Затверджено:
Наказом директора школи
від «____»________________200__ р., № __________
______________________          _____________________
(підпис)                                       (прізвище, ініціали )

 Інструкція №
з охорони праці під час роботи з тканиною

I. Загальні положення
1.1.  До роботи з тканиною допускаються учні, які отримали інструктаж на робочому міст, оволоділи безпечними прийомами пращ та засвоїли вимоги даної інструкції
1.2. Робоче місце треба організувати так, щоб виключити будь-яку можливість одержання травми учнями
1.3. Робота несправними інструментами забороняється
1.4.   Усе обладнання в майстерні повинно бути справним і надійно закріпленим
II. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1.  Одягніть спецодяг (халат чи фартух), зав'яжіть волосся косинкою чи стрічкою
2.2. Приготуйте робоче місце залежно від виду робіт (розкрій, ручна обробка, машинні та прасувальні роботи)
2.3. Перевірте справність та гостроту ножиць.
III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
3.1. Під час роботи не слід доторкатися грудьми до краю столу
3.2.  Не слід сильно нахилятись над столом, сидіти необхідно прямо
3.3. Лікті знаходяться на відстані 10 см від столу
3.4.  Ноги повинні опиратись на перекладину, підставку, так працювати зручніше
3.5.  Під час проведення розкрою і ручних робіт із тканиною необхідно дотримуватись наступних правил техніки безпеки
Під час роботи з голками й шпильками:
3.6., Шийте з наперстком. Вушко голки повинно вміщатись у наперсток а гострий кінець виступати з пальців приблизно на чверть довжини голки
3.7.  Не кидайте голку. Не встромляйте її в тканину чи свій одяг.
3.8.  Зберігайте голки і шпильки в певному місці (спеціаль­ній коробочці подушечці тощо) не залишайте їх на робочому місці (столі), ні в якому разі не беріть голки і шпильки в рот.
3.9. Не використовуйте голку замість шпильки.
3.10. Не використовуйте для шиття іржаві голки.
3.11.  Викрійку і тканину прикріплюйте гострими кінцями шпильок у напрямку від себе.
3.12.  При ручному шитті не беріть нитку довше, ніж 80— 90 см.
Під час роботи з ножицями:
3.13. Тримайте ножиці у визначеному місці.
3.14.  Під час роботи уважно слідкуйте за напрямом різця, (леза).
3.15. Під час роботи не тримайте ножиці лезом вгору.
3.16. Не працюйте тупими ножицями.
3.17. Не ріжте ножицями на ходу.
3.18. Не підходьте до товариша під час різання.
3.19.  Передавайте товаришу закриті ножиці кільцями вгору (вперед).
IV. Вимоги безпеки після закінчення роботи
4.1. Ножиці скласти у спеціально відведене місце.
4.2. Голки здати для зберігання вчителеві.
4.3. Прибрати своє робоче місце.
V. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
5.1.  При пораненні рук чи інших частин тіла негайно при­пиніть роботу і повідомте вчителя Вчитель надасть необхідну першу медичну допомогу, а в разі необхідності викличе швидку медичну допомогу зател.03.
5.2.  При загорянні електропроводів — вимкніть рубильник Електрообладнання, що знаходиться під напругою, гасіть порошко­вим вогнегасником, сухим піском При потребі викличте пожежну службу за тел. 01. Учнів необхідно вивести з майстерні у безпечне місце.
  
Учитель  трудового навчання:
                                                                                        ____________ __
                                                                                       (підпис)       (прізвище, ініціали )

Погоджено:
Заступником директора, який відповідає
 за організацію роботи з безпеки життєдіяльності
__________________         ____________   (підпис) (прізвище, ініціали)



МОДЕЛЬНІ НАВЧАЛЬНІ ПРОГРАМИ ДЛЯ 5-9 КЛАСІВ НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ (ЗАПРОВАДЖУЮТЬСЯ ПОЕТАПНО З 2022 РОКУ)
Технологічна освітня галузь






 

Повернення учнів випускних 9-х та 11-х класів до повноформатного навчання є вкрай необхідним та важливим. Таку думку висловив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет сьогодні, 19 січня, у своєму Telegram-каналі https://t.me/SerhiyShkarlet.
За його словами, вчителі мають перестороги з приводу відсутності очного спілкування з учнями. Також хвилюються батьки та школярі, які протягом поточного навчального року готуються до ЗНО та ДПА переважно в дистанційній формі.



Інформацію для тих, хто складатиме в 2021 році ДПА у формі ЗНО: 

ЗНО у 2021 році відрізнятиметься від тестувань попередніх років.  

Головною новацією стане те, що учасники оцінювання зможуть обирати, що саме здавати: українську мову та літературу чи тільки українську мову. У будь-якому разі це тестування є обов’язковим для всіх вступників, інформують у Рівненському облуправлінні освіти.

Вибір цього предмета залежить від спеціальності, на яку особа планує вступати. Перелік предметів, потрібних для вступу на певну спеціальність, зазначений в Умовах прийому на навчання для здобуття вищої освіти.

https://radiotrek.rv.ua/news/novatsii_u_zno2021_skladaty_testuvannya_z_ukrmovy_ta_literatury__bilshe_ne_obovyazkovo_260354.html


Щодо організації дистанційного навчання

Лист МОН № 1/9-609 від 02.11.20 року

https://osvita.ua/legislation/Ser_osv/77298/





Сьогодні, 30 вересня 2020 року, Кабінет Міністрів України затвердив Державний стандарт базової середньої освіти. Документ створює умови для продовження реформи «Нова українська школа» у 5-9 класах з 2022 року.
«Затвердження і впровадження Державного стандарту базової середньої освіти – це продовження реформи “Нова українська школа” у 5-9 класах. Документ визначає структуру та зміст базової середньої освіти і передбачає запровадження низки інноваційних підходів, зокрема – під час оцінювання результатів та організації освітнього процесу. Стандарт базової освіти тісно пов'язаний зі Стандартом початкової освіти, оскільки продовжує ідею компетентнісного підходу та інших реформаторських засад», – зазначив т.в.о. Міністра освіти і науки Сергій Шкарлет.
Державний стандарт визначає мету та принципи освітнього процесу в закладах базової середньої освіти, дає загальну характеристику змісту навчання, пояснює вимоги до обов’язкових результатів навчання та орієнтири для їхнього оцінювання.
Докладніше: bit.ly/3cR51WQ











Перенесення робочих днів у 2021 році

Мінекономрозвитку оприлюднило проєкт розпорядження КМУ «Про перенесення робочих днів у 2021 році».

Згідно з проєктом, з метою забезпечення раціонального використання робочого часу і створення сприятливих умов для святкування у 2021 році 7 січня – Різдва Христового, 24 серпня – Дня Незалежності України та 14 жовтня – Дня захисника України керівникам підприємств для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями в суботу та неділю, буде рекомендовано перенести робочі дні з:

  • п’ятниці 8 січня на суботу 16 січня;
  • понеділка 23 серпня на суботу 28 серпня;
  • п’ятниці 15 жовтня на суботу 23 жовтня.

Таким чином, у 2021 році будемо мати тричі вихідні по чотири дні поспіль.

Нагадаємо, що Уряд затвердив план заходів щодо реалізації реформи шкільного харчування.


Методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в 2020/2021 н.р.
У газеті освітян Хмельниччини "Майбуття" за серпень-вересень 2020 р. опубліковані Методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в 2020/2021 н.р. Пропонуємо ознайомитися з окремими рекомендаціями.

• Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в початкових класах

• Навчально-методичне забезпечення освітнього процесу учнів 3-го класу «Нової української школи»

• Методичні рекомендації щодо вивчення іноземної мови

• Про викладання математики у 2020-2021 н.р.

• Про вивчення природознавства, біології, біології та екології, природничих наук у 2020/2021 н.р.

• Про викладання фізики й астрономії у 2020/2021 н.р.

• Методичні рекомендації щодо викладання хімії

• Про викладання інформатики

• Трудове навчання. Технології. Креслення

• Про викладання предмета «Захист України»

• Організація виховної роботи в закладах освіти і педагогічна рефлексія в умовах карантину

• Модель бібліотеки НУШ: реалії функціонування, перспективи розвитку

• Про пріоритетні завдання діяльності психологічної служби

 

Повна версія газети на сайті http://visnyk.hoippo.km.ua/











МОЗ оприлюднило правила роботи навчальних закладів з 1 вересня 31 липня 2020

Температурний скринінг лише для працівників, учні та студенти його не проходитимуть. Маски під час занять дозволять знімати. Перед закладами поставлено ряд додаткових вимог щодо організації безпеки під час карантину. Додаткові правила встановлені для організації харчування та перевезення учнів.


 Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів у закладах освіти в період карантину в зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) СКАЧАТИ 30 липня 2020 року заступник Міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко затвердив Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів у закладах освіти в період карантину. Рекомендації розроблено для закладів позашкільної, загальної середньої, фахової передвищої освіти, профтехів і вишів. Як повернути працівників на роботу після карантину ⇛ Алгоритм Так, у період карантину до закладу не допускатимуть батьків або супроводжуючих осіб — крім тих, які супроводжують осіб з інвалідністю. Захисні маски або респіратори обов’язкові для входу до закладу освіти та під час пересування ним. На заняттях захисні маски/респіратори можна не використовувати. Температурний скринінг для працівників навчальних закладів обов’язковий. Працівників з температурою понад 37,2°C до закладу не допускатимуть. Водночас проведення такого скринінгу для учнів та студентів не вимагається. Перед заняттями педагоги опитуватимуть учнів/студентів щодо їхнього самопочуття. Тих, у кого буде виявлено симптоми гострих респіраторних захворювань, оперативно направлятимуть до медпрацівника для огляду. Закладам рекомендовано адаптувати освітній процес, зокрема: проводити заняття на відкритому повітрі за можливості; передбачити змогу визначати різний час початку та закінчення занять, перерв для різних класів та груп; обмежити проведення масових заходів (нарад, зборів тощо) в закритих приміщеннях. Заклади мають запобігти утворенню скупчень учнів/студентів та мінімізувати їхнє пересування між кабінетами й аудиторіями. Бережіть себе та своїх працівників: Яка відповідальність за порушення карантину Як дезінфекція приміщень допоможе вам подолати страх працівників заразитися на роботі Чи зобов’язаний роботодавець робити працівникам тести на коронавірус (COVID-19) На період карантину заклади повинні забезпечити такі умови безпеки: місця для обробки рук антисептиками на вході до всіх приміщень; збір використаних масок і рукавичок в окремі контейнери; підготовлені санітарні кімнати: рідке мило, паперові рушники або електросушарки для рук; плакати, банери про респіраторну гігієну та етикет кашлю; обладнані медпункти: безконтактні термометри, дезінфектори, засоби індивідуального захисту; розмітка на підлозі для утримання дистанції та організованого руху коридорами,; провітрювання приміщень не менше 10 хвилин після кожного заняття; очищення і дезінфекція поверхонь – дверних ручок, столів, місць для сидіння, перил тощо – після проведення занять у кінці робочого дня. Дізнайтеся, як довести до персоналу інформацію про дезінфекцію Організація харчування У період карантину не дозволяється харчування за типом «шведського столу» та з самообслуговуванням. Навчальний заклад повинен мати графік харчування учнів/студентів. Відстань між столами має бути не менш як 1,5 м, а за одним столом має бути не більше ніж чотири особи. Працівники харчоблоку працюватимуть у захисних масках і одноразових рукавичках. Працівники, які видають страви або здійснюють розрахунок, додатково матимуть захисні окуляри або щиток. Керівники закладів мають забезпечити проведення роз’яснень та інструктажів для персоналу та здобувачів щодо того, як запобігти зараженню та поширенню коронавірусу, як реагувати на симптоми COVID-19, як правильно використовувати і утилізовувати маски/респіратори, рукавички. Крім того, закладам рекомендовано розробити алгоритми дій на випадок надзвичайної ситуації, пов’язаної з випадками COVID-19 у закладі. Роз'яснюють експерти: Чи може працівник продовжити (оформити) відпустку без збереження зарплати за згодою сторін на час карантину до 31.08.2020 Організація перевезення в шкільному транспорті Перевізнику необхідно: забезпечити водіїв масками/респіраторами та антисептиками для рук; щоденно контролювати їхній стан здоров’я; не допускати до роботи працівників з ознаками гострої респіраторної хвороби і температурою вище 37,2°C. Салон транспорту слід дезінфікувати до початку та в кінці робочої зміни. Вхід до салону автотранспорту здійснюється за наявності захисної маски/респіратора. Кількість пасажирів має бути у межах кількості місць для сидіння. Нагадуємо, що з 1 серпня 2020 року залежно від епідемічної ситуації в кожному з регіонів встановлюватиметься один з чотирьох рівнів епідемічної небезпеки — «зелений», «жовтий», «помаранчевий» або «червоний».

Джерело: https://www.kadrovik01.com.ua/news/4584-moz-oprilyudnilo-pravila-roboti-navchalnih-zakladv-z-1-veresnya?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=fb_post_k01_01_08_2020%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B0&fbclid=IwAR1NTpLKAAMTLTbrh1F_aU1xBGjV6AwUOKWEZpG5knX0az2aUQyT6rp6_FI


Проходити професійні медогляди під час пандемії  не потрібно.

Про це розповів на прес-брифінгу міністр охорони здоров'я Максим Степанов. 

"На час дії карантину, окрім заборони проходження медоглядів, була призупинена норма, яка вимагає проходження професійного медогляду.

На сьогодні в тих обов'язкових випадках, коли необхідно проходити медогляд, його проходити не потрібно.

Ця норма призупинена",  пояснив він.


Він також додав, що це знову ж таки для того, щоб не підвищувати ризики інфікування та передачі інфекції.

Довідка: Зупинка медогляду передбачено постановою КМУ номер 291 від 22 квітня 2020 року, яка своєю чергою доповнює постанову КМУ номер 211 від 11 березня 2020 року.
З постанови:
"На період встановлення карантину та протягом 30 днів після закінчення такого періоду дозволяється залучення працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення, визначених переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 р. № 559 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 21, ст. 950), строк періодичного профілактичного медичного огляду яких припав на період карантину, без проходження відповідного профілактичного медичного огляду".

Вас також може зацікавити:

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.




Рекомендації по заповненню класних журналівhttps://www.youtube.com/watch?v=hxFTcT1Cuzw&feature=share&fbclid=IwAR2ipucyL1VDsRq6X6_CaYP8gOd2sZb7v7swjEoOREC_vaca7SawQ1TDucE&app=desktop

https://www.facebook.com/profile.php?id=100022803185710

Рекомендації від регіональних Департаментів освіти по заповненню класних журналів після карантину (ОНОВЛЕНО)

Рекомендації від регіональних Департаментів освіти по заповненню класних журналів після карантину (ОНОВЛЕНО)
Дата: 14.05.2020
1. Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради у листі від 13.05.2020 р. №338/48-14/06в надав рекомендації щодо заповнення класних журналів.
2. Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти надав свої рекомендації щодо організації навчання під час карантину, контролю навчальних досягнень учнів та записів у класний журнал. Рекомендації містять окремі поради для вчителів-предметників та вчителів початкової школи.
Чекаємо на розꞋяснення від інших регіональних органів освіти.




ОСВІТА

З’явилися нові деталі про заповнення класних журналів: МОН рекомендує


Поки триває карантин і проводиться навчання у дистанційному форматі, вчителі намагаються зрозуміти, як заповнювати класний журнал. Міністерство освіти і науки України у короткому відео надало більш детальне роз’яснення щодо цієї теми.
Також вона перерахувала ще декілька важливих пунктів:
Заповнення журналів відбуватиметься за індивідуальним графіком школи.
Класні журнали заповнюються відповідно до календарно-тематичного планування згідно з розкладом.
Під час заповнення можна використовувати нотатки й замітки, які були зроблені у довільній формі під час карантину.
-Семестрове оцінювання здійснюється на підставі тематичного оцінювання.
-Річне оцінювання проводиться за результатами семестрових оцінок.
-Журналі обліку замін не заповнюється.
-Дати та зміст уроків записуються відповідно до календарно-тематичного планування та свого розкладу.
-Рекомендації Міністерства освіти на своїй сторінці у фейсбуці прокоментував заступник директора з навчально-виховної роботи Володимир Онацький.
МОН надало роз’яснення щодо заповнення класних журналів. Досить грамотно, компетентно. Є певні нюанси, які керівникам навчальних закладів потрібно врахувати. Тому на це звертаю увагу, – зазначив пан Онацький.
Він більш розширено пояснив декілька пунктів, зокрема:
Оцінки переносяться із власних записів та електронних журналів.
На підставі поточних оцінок та контрольних робіт виставляються тематичні. Оскільки педагоги проводили контрольні у вигляді тестувань, відповідно те ж саме і фіксується у змісті (Контрольне тестування).
На підставі тематичних, отриманих під час другого семестру, виставляється семестрова.
Може виникнути питання щодо відсутності оцінок та неможливості виставити тематичну. У такому разі необхідно діяти відповідно до традиційних правил. Якщо учень не навчався впродовж карантину та не має оцінок, то ставиться «н» з позначенням «п/п» на сторінках відвідування, а також на предметних сторінках. Тематична ставиться «н/а» і не враховується під час виставлення семестрової.
Заміни у період карантину не оплачуються, тому, якщо вчитель викладав за вакансією, то потрібно було внести ці години до основного навантаження з урахуванням наказу №102.

Розпочинаємо новий тиждень ( з 12-15.05)
навчання у Всеукраїнській школі онлайн. Сьогодні на уроки ми чекаємо всіх учнів з 1 до 11 класу. Відео для вас вже заплановано на YouTube МОН: www.youtube.com/c/MONUKRAIN
Добірка сервісів для дистанційного навчання для вчителів від Оленки Северенчук та команди Мінцифрон.
ДЕ ЧИТАТИ ПРО ДИСТАНЦІЙНУ ОСВІТУ?
За пошуковими словами «карантин» і «дистанційна освіта» знайдете чимало цікавого!
ДЕ ГОТУВАТИСЯ ДО ЗНО?
Гейміфікована платформа з безкоштовними курсами з української мови та літератури, біології, математики, історії України, англійської мови, щотижневі вебінари
РЕСУРСИ ДЛЯ СТВОРЕННЯ МЕНТАЛЬНИХ МАП
РЕСУРСИ ЗІ СТВОРЕННЯ ПРЕЗЕНТАЦІЙ
РЕСУРСИ ЗІ СТВОРЕННЯ ТЕКСТІВ, ЗАВДАНЬ, ІНФОРМАЦІЙНІ РЕСУРСИ 
https://learningapps.org (платформа готових завдань з різних предметів)
МАТЕМАТИКА
МОЖЛИВІСТЬ НАКЛАДАТИ НА ВІДЕО ТЕСТИ АБО ІНШІ ЗАВДАННЯ 

ПЛАТФОРМИ ДЛЯ ОНЛАЙН-КОНФЕРЕНЦІЙ
ІНСТРУМЕНТИ ВЗАЄМОДІЇ З УЧНЯМИ
https://www.classdojo.com (особливо рекомендовано для початкової школи)

ВІДКРИТІ РЕСУРСИ З ЕЛЕКТРОННИМИ ПІДРУЧНИКАМИ, РОЗРОБКАМИ УРОКІВ 
Код для безкоштовної реєстрації
MOZ-PX-PBWX-TIDD-VIMY-TVRI-UFWG-UAEDPMOZA
ВЕБІНАРИ З ОСОБЛИВОСТЕЙ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ
  1. Оксана Пасічник "Технічні особливості організації дистанційної освіти" 
  2. Інна Большакова "Вебінар здорового глузду: медіаграмотність і критичне мислення"
  3. Юрій Гайдученко "Креативний контент дистанційного навчання"
  4. Ольга Питюр "Ефективний зворотний зв’язок онлайн: правила та інструменти" 
ІНТЕРАКТИВНІ ПОДОРОЖІ І ВИСТАВКИ
https://ukrainewow.com (Ukraine Wow)
https://museums.authenticukraine.com.ua/ua/ (подорож українськими музеями просто неба)
https://khanenkomuseum.kiev.ua/uk/pro-musey/virtualnyi-tur (прогулянка музеєм Ханенків)
https://britishmuseum.withgoogle.com (екскурсія Британським музеєм)
https://artsandculture.google.com (художні колекції з усього світу)
https://www.staatsoperlive.com (Віденська опера)
https://www.metopera.org (Метрополітен)
https://www.facebook.com/frankotheatre/ (трансляції вистав театру Франка)
https://wisecow.com.ua (лекції з культури, історії, журналістики)
https://imagecomics.com/comics/read-first-issues (добірка коміксів)
Також нагадуємо, що Мінцифра підготувала оглядовий освітній серіал «Карантин: онлайн-сервіси для вчителів». Це серія відеороликів про дистанційне навчання з прикладами та інструментами. Відсьогодні освітній серіал вже розміщений на платформі Дія.Цифрова освіта
На виробництво освітнього серіалу не було витрачено бюджетних коштів. Серіал підготовлений за підтримки Фонду Ріната Ахметова
Поділіться з тими, кому це може бути корисним, —  адміністраціями шкіл, вчителями, учнями та батьками.

Заклади освіти відкриються 1 вересня, - головний санлікар


Заклади освіти не відкриються цього навчального року, лише в деяких з них буде проведено ЗНО.
Про це в інтерв'ю виданню Сегодня сказав головний санітарний лікар Віктор Ляшко.
«Заклади освіти вже відкриватись не будуть. Вони відкриються лише з 1 вересня. Ми будемо відкривати деякі з них для проведення зовнішнього незалежного оцінювання», - сказав Ляшко.
Також він повідомив, що носіння маски та соціальна дистанція залишатимуться надовго.
«Це 100% буде, поки не буде подолана епідемія», - сказав головний санітарний лікар Віктор Ляшко.    Освіта.ua  06.05.2020
У МОН розповіли, як вчителі мають заповнити класний журнал



У школах буде розроблений графік, за яким учителі після карантину зможуть заповнити класний журнал.
Про це розповіла в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій.
За її словами, міністерство отримало багато запитань щодо заповнення класних журналів.
«Найважливіше - ви зможете це зробити після карантину. В школі буде розроблено графік, за яким ви зможете заповнити класний журнал. Ми надаємо пораду, як це можна зробити. Класні журнали ви заповнюєте відповідно до календарно-тематичного планування згідно з розкладом. Ви зможете зробити нотатки і замітки, які ви робили під час карантину у довільній формі», - сказала Мандзій.
Вона також зазначила, що семестрове оцінювання має здійснюватись на підставі тематичного оцінювання, а річне оцінювання — за результатами семестрових оцінок. Журнал обліку замін не заповнюється.
«Дати та зміст уроків ви записуєте відповідно до календарно-тематичного планування та свого розкладу», - сказала в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій, звертаючись до вчителів.



У зв’язку з продовженням карантину до 11 травня - всі заклади освіти продовжують працювати з використанням технологій дистанційного навчання
Міністерство освіти і науки України, опубліковано 22 квітня 2020 року о 16:11

Загальнонаціональний карантин продовжено до 11 травня 2020 року – відповідне рішення Уряд ухвалив сьогодні, 22 квітня 2020 року. Всі заклади освіти продовжують працювати з використанням технологій дистанційного навчання.
“Карантин продовжено, а це означає, що ми маємо бути готові до завершення навчального року дистанційно. МОН надало роз’яснення для всіх закладів освіти та публікує рекомендації на офіційних ресурсах”, – зазначила т.в.о. Міністра освіти і науки Любомира Мандзій.
МОН вже опублікувало рекомендації щодо завершення навчального року та оцінювання. Так, в умовах використання технологій дистанційного навчання педради шкіл мають самостійно визначати особливості організації освітнього процесу і завершення навчального року.
Оформлення свідоцтв про здобуття базової середньої освіти, свідоцтв досягнень, табелів навчальних досягнень учнів має бути завершено не пізніше 15 червня 2020 року. Учням 1-8-х і 10-х класів, які не планують навчатися в іншому закладі освіти, рекомендовано надіслати копії відповідних документів електронною поштою або в інший спосіб, а оригінал документа вручити у вересні 2020-2021 н. р.
У календарно-тематичному плануванні на 2020-2021 навчальний рік Міністерство рекомендує збільшити час на узагальнення та закріплення матеріалу за попередній навчальний рік, а у 2-11-х класах провести вхідне діагностування рівня знань учнів за 2019-2020 н. р.
З метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19, у 2019/2020 навчальному році рекомендовано не проводити масові заходи, зокрема – останні дзвоники та випускні вечори.
Інформацію про всі зміни в освітніх процесах, які відбуваються через карантин та відповіді на найбільш поширені запитання можна знайти на спеціальному інфоресурсі – mon-covid19.info.
 Нагадаємо, IV етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, що мав відбутися протягом 2019/2020 навчального року, скасовано
 


МОН пропонує завершити навчальний рік через загальнонаціональний карантин.

Міністерство освіти і науки пропонує керівникам органів управління освітою та директорам шкіл не проводити масові заходи із залученням учасників освітнього процесу.
Відповідна рекомендація міститься у листі освітнього відомства щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого завершення 2019-2020 навчального року.
Також Міносвіти просить відмовитись від проведення останніх дзвоників та випускних вечорів.
Табелі навчальних досягнень учнів, свідоцтва про здобуття базової середньої освіти для учнів 9-х класів та свідоцтва досягнень школярів мають бути оформлені не пізніше 15 червня.
Учням 1-8 та 10 класів, які не планують навчатися в іншому закладі освіти, копії відповідних документів мають бути надіслані електронною поштою. Оригінали документів школярі отримають у вересні 2020/21 навчального року.
Видача випускникам 9-х класів свідоцтв про здобуття базової середньої освіти має бути здійснена з урахуванням необхідності дотримання протиепідеміологічних вимог.
Освіта.ua
16.04.2020

Щодо нагальних питань впровадження Закону України «Про повну загальну середню освіту»

Лист МОН від 08 квітня 2020 р. №1/9-201 “Щодо нагальних питань впровадження Закону України «Про повну загальну середню освіту»”
Педагогічним працівникам і
керівникам закладів освіти, органам
місцевого самоврядування та
місцевим державним адміністраціям
Щодо нагальних питань впровадження
Закону України «Про повну загальну
середню освіту»
Шановні колеги!
16 січня 2020 року Верховною Радою України прийнято новий Закон України «Про повну загальну середню освіту», який набрав чинності 18 березня 2020 року.
За наведеними нижче посиланнями можна ознайомитися як із самим Законом, розміщеним на сайті Верховної Ради України, так і з ключовими новелами Закону – на офіційному вебсайті Міністерства:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20
https://mon.gov.ua/ua/news/prijnyato-novij-zakon-pro-povnu-zagalnu-serednyu-osvitu-za-progolosuvali-450-nardepiv

Варто пам’ятати, що відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності!
Тому, щоб не потрапляти в незрозумілі чи неприємні ситуації рекомендуємо почитати і знати прийняті Верховною Радою України закони, зокрема Закони України «Про освіту» і «Про повну загальну середню освіту».
Основні складні і важливі питання реалізації Закону України «Про освіту» були роз’яснені в листі Міністерства № 1/9-554 від 13.10.2017 р., з яким можна ознайомитися, розшукавши його в мережі Інтернет. Переважна більшість окреслених в листі питань залишаються актуальними і на сьогодні.
Враховуючи те, що Закон України «Про повну загальну середню освіту» (далі – Закон) містить багато новацій, передбачає суттєве реформування мережі закладів загальної середньої освіти, збільшує їхню автономію, містить відсильні норми, прикінцеві та перехідні положення, а деякі норми потребують негайного практичного застосування, Міністерство освіти і науки України надає такі роз’яснення і рекомендації стосовно механізму реалізації окремих положень Закону. За потреби будуть надані додаткові роз’яснення та рекомендації.
І. Про логіку побудови і змісту Закону
Закон є спеціальним стосовно загального, базового Закону України «Про освіту», що був прийнятий Верховною Радою України у 2017 році та визначив загальні принципи, засади, інструменти та механізми функціонування всієї системи освіти, у тому числі системи загальної середньої освіти.
Закон України «Про освіту» є основою (фундаментом) для усіх інших спеціальних законів, і його норми є нормами прямої дії стосовно функціонування будь-якої системи освіти, у тому числі системи загальної середньої освіти, і не потребують ані дублювання, ані відсилання.
Згідно з правилами нормопроектувальної техніки одні і ті ж норми і положення не мають дублюватися в різних законах. Саме тому в усіх випадках, де можливо було уникати дублювання норм без втрати логіки, послідовності і цілісності викладу положень спеціального Закону, були прописані відповідні відсильні положення до Закону України «Про освіту» (наприклад, відповідно до частини третьої статті 3 Закону «державна політика та освітня діяльність у сфері загальної середньої освіти ґрунтуються на засадах та принципах, визначених Законом України «Про освіту»; «система та механізми забезпечення академічної доброчесності в закладах освіти формуються відповідно до Закону України «Про освіту» з урахуванням особливостей, визначених цим Законом» (частина друга статті 43 Закону) тощо).
Отже, суспільні відносини, що складаються в системі загальної середньої освіти, регулюються як Законом України «Про повну загальну середню освіту», так і Законом України «Про освіту». Тому норми Закону України «Про освіту» в багатьох випадках безпосередньо мають застосовуватися під час діяльності закладів загальної середньої освіти, їх органів управління, учасників освітнього процесу тощо, якщо тільки Закон України «Про повну загальну середню освіту» не врегулював відповідні суспільні відносини в інший спосіб. Варто знати, що при колізії (явній суперечності) норм базового Закону «Про освіту» і норм спеціального Закону «Про повну загальну середню освіту» пріоритет у правозастосуванні мають норми спеціального Закону.
ІІ. Людино- і дитиноцентризм в Законі (ціннісний аспект)
Як в Законі України «Про освіту», так і в Законі України «Про повну загальну середню освіту» достатньо багато уваги приділено питанням безпеки, добробуту, фізичного та психічного здоров’я дітей. Враховуючи це, засновникам, директорам і педагогічним працівникам шкіл варто знати, що:
1) у Законі вперше сформульоване визначення безпечного освітнього середовища, як сукупності умов у закладі освіти, що унеможливлюють заподіяння учасникам освітнього процесу фізичної, майнової та/або моральної шкоди, зокрема внаслідок недотримання вимог санітарних, протипожежних та/або будівельних норм і правил, законодавства щодо кібербезпеки, захисту персональних даних, безпеки харчових продуктів та/або надання неякісних послуг з харчування, шляхом фізичного та/або психологічного насильства, експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, приниження честі, гідності, ділової репутації (булінг (цькування), поширення неправдивих відомостей тощо), пропаганди та/або агітації, у тому числі з використанням кіберпростору, а також унеможливлюють вживання на території закладу освіти алкогольних напоїв, тютюнових виробів, наркотичних засобів, психотропних речовин (підпункт 1 пункту 1 статті 1 Закону);
2)      відповідно до частини другої статті 10 Закону на кожному рівні повної загальної середньої освіти освітній процес організовується в безпечному освітньому середовищі та здійснюється з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку дітей, їхніх особливих освітніх потреб;
3)      згідно з частиною третьою статті 12 Закону кількість учнів у навчальних приміщеннях закладів освіти має відповідати вимогам санітарного законодавства та не може порушувати права учнів (педагогічних працівників) на належні, безпечні та здорові умови навчання (праці);
4)      відповідальність за організацію харчування учнів у закладах освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності, додержання вимог санітарного законодавства, законодавства про безпечність та якість харчових продуктів покладається на засновників та керівників відповідних закладів освіти (частина сьома статті 20 Закону). Організація харчування учнів має відбуватися з дотриманням вимог чинного законодавства;
5)      відповідно до частини першої статті 21 Закону заклад освіти створює безпечне освітнє середовище з метою забезпечення належних і безпечних умов навчання, виховання, розвитку учнів, а також формує у них гігієнічні навички та засади здорового способу життя;
6)      одним з основних обов’язків керівника закладу загальної середньої освіти, що закріплені Законом, є обов’язок створювати в закладі загальної середньої освіти безпечне освітнє середовище, забезпечувати дотримання вимог щодо охорони дитинства, охорони праці, вимог техніки безпеки (частина четверта статті 38 Закону).
При цьому, варто звернути увагу на те, що Закон України «Про освіту» (зі змінами від 18.12.2018 р.) містить багато норм, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти. Ці норми засновник (уповноважений ним орган чи уповноважена особа), адміністрація та педагогічні працівники школи мають знати і виконувати. Зокрема, відповідно до частини другої статті 25 Закону «Про освіту» саме засновник закладу освіти або уповноважена ним особа здійснює контроль за виконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; розглядає скарги про відмову у реагуванні на випадки булінгу (цькування) за заявами здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та приймає рішення за результатами розгляду таких скарг; сприяє створенню безпечного освітнього середовища в закладі освіти та вживає заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінгу.
Отже, питання безпеки, добробуту та здоров’я дітей (як фізичного, так і психічного) має бути одним з пріоритетних в закладі освіти, адже у нездоровій атмосфері чи небезпечному освітньому середовищі складно забезпечити здобуття дітьми якісної освіти.
Закон також спонукає до формування в школі педагогіки партнерства, зобов’язуючи педагогічних працівників дотримуватися принципів дитиноцентризму та педагогіки партнерства у відносинах з учнями та їхніми батьками. Результати міжнародного дослідження PISA чітко засвідчують і підтверджують, що високі результати навчання учнів мають країни, педагогічні працівники яких впровадили педагогіку партнерства («здорові стосунки співпраці») не лише між вчителями і учнями, вчителями і батьками учнів, а й між адміністрацією школи та вчителями і між самими вчителями.
В основі педагогіки партнерства лежить розуміння і визнання іншої особи (вчителя, батька, учня тощо) як рівноправного суб’єкта, поваги до особистості (у тому числі особистості учня/учениці), визнання її прав, визнання права на іншу думку і свободи її вираження тощо.
Тому створення в кожній школі здорового і безпечного освітнього середовища, здорової атмосфери на засадах рівності, доброчесності, недискримінації має бути передумовою високих результатів навчання учнів.
III. Щодо безоплатності здобуття повної загальної середньої освіти
Враховуючи наявні, на жаль, в Україні непоодинокі приклади дискримінації дітей/учнів і їхніх батьків за майновою ознакою (тобто, залежно від внесення чи невнесення систематичних «добровільних» внесків за зарахування до закладу освіти, за різні активності під час освітнього процесу, за навчання в комунальній школі за «платною» освітньою програмою тощо), Міністерством зазначене питання було детально роз’яснено ще в листі від 10 серпня 2018 року № 1/11-8477, який також можна знайти в мережі Інтернет і варто ще раз перечитати для уникнення непорозумінь.
Закон «Про повну загальну середню освіту» також містить положення, які спонукають до зміни суспільних відносин між учасниками освітнього процесу в напрямі ліквідації дискримінації за будь-якою ознакою, зокрема:
  • жоден учасник освітнього процесу не повинен зазнавати жодних форм дискримінації, зокрема мати будь-які обмеження в освітньому процесі або у праві брати участь у заходах, що проводяться в закладі освіти, у тому числі на підставі надання чи ненадання благодійної допомоги закладу освіти (частина четверта статті 7 Закону);
  • державні, комунальні заклади загальної середньої освіти не можуть надавати (повністю чи частково) платні освітні послуги для досягнення їх учнями результатів навчання (компетентностей), визначених державними стандартами (абзац другий частини п’ятої статті 59 Закону);
  • у державних і комунальних закладах освіти під час освітнього процесу, що забезпечує досягнення результатів навчання, передбачених освітньою програмою закладу освіти, не можуть проводитися платні заходи чи надаватися платні послуги (абзац третій частини п’ятої статті 59 Закону);
  • учні та їхні батьки можуть отримувати в закладі загальної середньої освіти платні освітні та інші послуги виключно на добровільних засадах (абзац четвертий частини п’ятої статті 59 Закону).
Звертаємо увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 78 Закону України «Про освіту» державні та комунальні заклади освіти мають право надавати платні освітні та інші послуги, перелік яких затверджує Кабінет Міністрів України. Засновники відповідних закладів освіти мають право затверджувати переліки платних освітніх та інших послуг, що не увійшли до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Перелік платних послуг, які можуть надаватися закладами освіти, на сьогодні визначений постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року № 796 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/796-2010-п). Крім того, відповідно до вимог частини другої статті ЗО Закону України «Про освіту» заклади освіти, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності, зобов’язані забезпечувати на своїх вебсайтах (у разі їх відсутності – на вебсайтах своїх засновників) відкритий доступ до ряду інформації та документів, серед яких є і «перелік додаткових освітніх та інших послуг, їх вартість, порядок надання та оплати». Отже, державні і комунальні заклади освіти мають право надавати лише ті платні послуги, які визначені Урядом або затверджені їхніми засновниками, а перелік таких платних послуг в обов’язковому порядку має бути оприлюднений на вебсайті закладу освіти або вебсайті засновника такого закладу освіти.
IV. Щодо переведення педагогічних працівників, яким виплачується пенсія за віком, з безстрокових трудових договорів на строкові
  1. Відповідно до підпункту 2 пункту 3 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового трудового договору з педагогічними працівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачується пенсія за віком, згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. До 1 липня 2020 року керівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти зобов’язані припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками таких закладів освіти, яким виплачується пенсія за віком, з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік. У разі незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору педагогічні працівники, яким виплачується пенсія за віком, звільняються згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. Після закінчення строку трудового договору з такими педагогічними працівниками можуть укладатися строкові трудові договори відповідно до абзацу третього частини другої статті 22 цього Закону».
Отже, Закон передбачає не «звільнення» педагогічних працівників, яким виплачується пенсія за віком, а визначає механізм їх переведення з безстрокових трудових договорів на строкові на один рік, після закінчення строку дії яких можуть укладатися нові договори строком від 1 до 3 років відповідно до абзацу третього частини другої статті 22 Закону (Закон не визначає кількість разів переукладення таких договорів). Педагогічний працівник, який отримує пенсію за віком, може бути звільнений до 1 липня 2020 року лише у випадку небажання продовжувати свою педагогічну діяльність на основі строкового трудового договору.
Зважаючи на практику застосування трудового законодавства, рекомендуємо повідомити працівника про його переведення на строковий трудовий договір не пізніше ніж за два місяці до дня видання наказу про його переведення (але не пізніше ЗО квітня). Таке повідомлення може відбуватися у будь-який зручний і доступний спосіб, у тому числі шляхом надсилання на адресу педагогічного працівника рекомендованого листа з повідомленням про вручення. Наказ про переведення видається керівником закладу освіти виключно на підставі згоди працівника на продовження трудових відносин на умовах строкового трудового договору. Така «згода» має бути надана шляхом написання педагогічним працівником відповідної письмової заяви, або шляхом підписання ним письмового строкового трудового договору (у разі, якщо керівник закладу освіти запропонував підписання такого договору), або в будь-який інший зручний спосіб, погоджений між педагогічним працівником і керівником закладу освіти. У разі ж не надання педагогічним працівником до 1 липня 2020 року відповідної письмової згоди на продовження трудових відносин на умовах строкового трудового договору керівник закладу освіти має звільнити такого педагогічного працівника на підставі пункту 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України у зв’язку з відмовою продовжувати трудові відносини на умовах строкового трудового договору.
  1. Відповідно до абзацу третього частини другої статті 22 Закону педагогічні працівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладаються строком від одного до трьох років. Це означає, що при досягненні педагогічним працівником пенсійного віку та отримання ним пенсії за віком керівник закладу освіти має перевести такого працівника з безстрокового трудового договору на строковий відповідно до зазначеної вище процедури.
  2. Відповідно до абзацу дев’ятого частини третьої статті 38 Закону України «Про повну загальну середню освіту» керівник закладу загальної середньої освіти має право укладати угоди (договори, контракти) з фізичними та/або юридичними особами відповідно до своєї компетенції. У разі використання керівником закладу освіти зазначеного права варто пам’ятати, що згідно з пунктом 3 частини першої статті 24 Кодексу законів про працю України контракт укладається виключно у письмовій формі.
Основні положення щодо змісту та порядку укладання контрактів визначені наразі Положенням про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників, затвердженим постановою Уряду від 19.03.1994 р. № 170, (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/170-94-п) (далі – Положення), та у типовій формі контракту з працівником, затвердженій наказом Мінпраці від 15.04.1994 р. №23 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0084-94).
Варто звернути увагу на те, що відповідно до статті 9 Кодексу законів про працю України умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством України про працю, є недійсними. Також згідно з пунктом 5 Положення умови контракту, що погіршують становище працівника порівняно з чинним законодавством, угодами і колективним договором, вважаються недійсними.
Додатково акцентуємо увагу на тому, що відповідно до підпункту 9 пункту 3 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «після набрання чинності цим Законом розмір заробітної плати педагогічних працівників не може зменшитися, якщо ці працівники продовжують обіймати відповідні посади, виконувати відповідні обов’язки та зберігають відповідну кваліфікаційну категорію». Крім того, згідно з частиною третьою статті 24 Закону педагогічна діяльність вчителя може включати також «інші види педагогічної (навчальної, виховної, методичної, організаційної) діяльності, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства, трудовим договором та/або посадовою інструкцією. За інші види педагогічної діяльності законодавством, засновником та/або закладом освіти можуть встановлюватися доплати. Також відповідно до пункту 13 Положення у контракті може бути передбачено додаткові пільги, гарантії та компенсації, не встановлені чинним законодавством, за рахунок коштів роботодавця.
Згідно з пунктом 19 Положення контрактом може бути встановлено додаткові гарантії працівникові на випадок дострокового припинення контракту з незалежних від працівника причин.
  1. Відповідно до статті 241і Кодексу законів про працю України строк, обчислюваний роками, закінчується у відповідні місяць і число останнього року строку. Якщо останній день строку припадає на святковий, вихідний або неробочий день, то днем закінчення строку вважається найближчий робочий день.
V. Щодо укладення контрактів з директорами закладів загальної середньої освіти
  1. Ще Законом України «Про освіту» (частина друга статті 25) було визначено, що засновник закладу освіти або уповноважена ним особа «укладає строковий трудовий договір (контракт) з керівником закладу освіти, обраним (призначеним) у порядку, встановленому законодавством та установчими документами закладу освіти», а також «розриває строковий трудовий договір (контракт) з керівником закладу освіти з підстав та у порядку, визначених законодавством та установчими документами закладу освіти». Ця норма є загальною для всіх засновників усіх закладів освіти, якщо інше не зазначено в спеціальному законі. Таким чином, з 28 вересня 2017 року з УСІМА новими керівниками УСІХ закладів освіти всіх рівнів засновники мали вже укладати контракти.
Питання щодо укладання строкових трудових угод (контрактів) з керівниками закладів освіти, з якими були укладені безстрокові трудові угоди до набрання чинності Законом України «Про освіту», вирішувалося в кожному випадку окремо між засновником і керівником закладу освіти відповідно до законодавства.
  1. Згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового трудового договору з керівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. До 1 липня 2020 року засновники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти або уповноважені ними органи зобов’язані припинити безстрокові трудові договори з керівниками таких закладів та одночасно укласти з ними (за їх згодою) трудові договори строком на шість років (з керівниками, які отримують пенсію за віком, – на один рік) без проведення конкурсу. У разі їх незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору – звільнити їх згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. Після завершення строку трудового договору такі особи мають право обиратися на посаду керівника того самого закладу освіти на ще один строк відповідно до статті 39 цього Закону». З особою, яка отримує пенсію за віком, але стала переможцем конкурсу, контракт укладається строком на шість років (або на два роки, якщо ця особа обійматиме посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше). Досягнення пенсійного віку керівником закладу освіти, з яким укладено контракт на визначений строк, не є підставою дострокового припинення строку дії контракту.
Всі інші питання щодо процедури переведення на контракт викладено вище.
Щодо змісту контрактів з директорами закладів загальної середньої освіти
Крім тих питань, що окреслені вище, варто звернути увагу на те, що відповідно до статті 39 Закону додатковими підставами для дострокового звільнення керівника закладу загальної середньої освіти, які повинні бути передбачені у трудовому договорі, є:
  • порушення вимог цього Закону щодо мови освітнього процесу;
  • порушення вимог статей ЗО і 31 Закону України «Про освіту»;
  • порушення прав учнів чи працівників, встановлене рішенням суду, яке набрало законної сили;
  • систематичне неналежне виконання інших обов’язків керівника, визначених цим Законом;
  • неусунення у визначений строк порушень вимог законодавства, виявлених під час інституційного аудиту чи позапланового заходу державного нагляду (контролю).
У цьому контексті варто також звернути увагу на те, що Законом внесені зміни і до Закону України «Про освіту», зокрема, частина третя статті 31 Закону України «Про освіту», що визначає особливості відносин між закладами освіти та політичними партіями (об’єднаннями), викладена в новій редакції і містить перелік заборон, дотримання яких варто забезпечувати у будь-якому закладі освіти.
  1. Відповідно до частини першої статті 38 Закону «керівником закладу загальної середньої освіти може бути особа, яка … пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу відповідно до цього Закону». Це положення Закону застосовується до тих осіб, які претендують на зайняття вакантних посад керівників закладів загальної середньої освіти після набрання чинності цим Законом. При цьому Закон не дає будь-яких переваг особам, які обіймали посаду керівника закладу освіти до набрання чинності Законом і наразі продовжують обіймати зазначену посаду. Після завершення строку дії контракту такі особи беруть участь у конкурсному відборі на загальних засадах. Згідно з абзацом першим частини дванадцятої статті 39 Закону після закінчення строку, на який укладено строковий трудовий договір, трудові відносини припиняються та не можуть бути продовжені на невизначений строк. Таким чином, будь-які форми «переукладення» строкових трудових договорів без проходження конкурсного відбору Законом заборонені.
Засновникам закладів освіти слід звернути увагу на те, що конкурсний відбір потрібно організовувати відповідно до вимог статті 39 Закону, в якій доволі детально виписана нова процедура. Зокрема, варто звернути увагу на формування складу конкурсних комісій, що мають складатися з представників трьох сторін – засновника (як правило, це місцеві ради різних рівнів), держави (в особі представників місцевої державної адміністрації або Державної служби якості освіти України – державних службовців) та представників інститутів громадянського суспільства. Всі три сторони входять до складу конкурсної комісії на паритетних засадах, що означає однакову (рівну) кількість представників від кожної сторони. Мінімальна кількість представників від кожної сторони – 2 особи, а максимальна – 5 осіб. Загальний склад конкурсних комісій – від 6 до 15 осіб.
  1. Згідно з підпунктом 4 пункту 3 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону з дня набрання чинності цим Законом положення абзацу третього частини дванадцятої статті 39 цього Закону застосовується до посад, що стали вакантними в установленому законодавством про працю порядку. Відповідно до положення абзацу третього частини дванадцятої статті 39 цього Закону особа не може бути керівником одного і того ж закладу загальної середньої освіти більше ніж два строки підряд (крім тих, що розташовані в населених пунктах з одним закладом загальної середньої освіти).
Отже, особа, яка обіймала посаду керівника закладу освіти на день набрання чинності цим Законом, після завершення строку дії чинного контракту має право обіймати посаду керівника цього ж закладу освіти ще два строки підряд у разі визнання її переможцем конкурсів. Крім того, в населених пунктах з одним закладом загальної середньої освіти кількість строків перебування на посаді не обмежена. Проте за будь-яких умов після завершення кожного строку перебування на посаді керівника закладу загальної середньої освіти має відбуватися новий конкурс на зайняття відповідної посади.
Крім того, варто мати на увазі, що для врахування особливостей і специфіки функціонування кожного закладу освіти чи регіону, кожен засновник має затвердити своє положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти, в якому, зокрема, прописати вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування.
  1. Відповідно до абзацу другого частини дванадцятої статті 39 Закону з особою, яка призначається на посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше, укладається трудовий договір строком на два роки. Після закінчення строку дії такого строкового трудового договору та за умови належного його виконання сторони мають право продовжити строк дії відповідного строкового трудового договору ще на чотири роки без проведення конкурсу, адже згідно з абзацом третім частини дванадцятої цієї статті до першого шестирічного строку включається дворічний строк перебування на посаді керівника закладу загальної середньої освіти, призначеного вперше. Під словом «вперше» розуміється призначення на посаду керівника закладу загальної середньої освіти особи, яка не обіймала раніше аналогічної посади в жодному закладі загальної середньої освіти.
VI. Щодо мережі закладів загальної середньої освіти
Засновникам і керівникам закладів загальної середньої освіти у подальшій діяльності щодо формування мережі та забезпечення функціонування відповідних закладів потрібно враховувати таке:
1)   у Законі не вживаються терміни «І ступінь» чи «І-ІІ», «І-ІІІ ступені». Натомість Закон містить терміни «початкова школа», «гімназія», «ліцей». Відповідно до абзацу восьмого частини першої статті 35 Закону заклад загальної середньої освіти, що здійснює освітню діяльність на декількох рівнях загальної середньої освіти, має тип закладу вищого рівня, на якому провадиться освітня діяльність (це означає, що якщо, наприклад, заклад освіти здійснює свою освітню діяльність на першому і другому рівнях повної загальної середньої освіти, то він має називатися «гімназією», якщо на другому і третьому – «ліцеєм»);
2)   не всі положення Закону набрали чинності з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 18 березня 2020 року. Так, зокрема, з 1 вересня 2024 року набирають чинності такі вимоги Закону:
^ кількість учнів у класі (наповнюваність класу) державного, комунального закладу освіти не може становити більше 24 учнів, які здобувають початкову освіту (абзац другий частини другої статті 12). До 1 вересня 2024 року наповнюваність у класі не може перевищувати 30 осіб (підпункт 11 пункту 3 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону);
^ початкова школа має функціонувати як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії (абзац п’ятий частини першої статті 35);
^ гімназія та ліцей мають функціонувати як окремі юридичні особи (абзац шостий частини першої статті 35);
^ для започаткування та провадження освітньої діяльності комунального ліцею у його складі має бути створено та функціонувати не менше чотирьох 10 класів (абзац восьмий частини першої статті 32);
3) як виняток, за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти (абзац сьомий частини першої статті 35). Ця норма набирає чинності одночасно з набранням чинності всім Законом, проте вона не змушує засновників закладів освіти приймати наразі якісь спеціальні рішення щодо функціонування ліцеїв. Це положення Закону визначає вектор у питанні формування мережі ліцеїв: ліцей з можливістю здобуття в ньому базової середньої освіти – це скоріше виключення, аніж правило. Крім того, Закон передбачає затвердження Кабінетом Міністрів України окремого положення про ліцей;
4) одночасно на всіх рівнях повної загальної середньої освіти можуть здійснювати свою освітню діяльність лише заклади загальної середньої освіти, особливості освітньої діяльності яких визначені міжнародними договорами України, приватні та корпоративні заклади освіти (абзац дев’ятий частини першої статті 35), а також мистецький і спортивний ліцеї (частина п’ята статті 35);
5) у прикінцевих та перехідних положеннях Закону передбачені зміни до Закону України «Про освіту», зокрема до частини другої статті 13, відповідно до яких опорні заклади освіти мають забезпечувати на належному рівні здобуття виключно початкової та базової середньої освіти. У контексті положення абзацу шостого частини першої статті 35 Закону, згідно з яким «гімназія та ліцей мають функціонувати як окремі юридичні особи», який набирає чинності з 1 вересня 2024 року, опорні школи мають не пізніше 1 вересня 2024 року припинити забезпечувати здобуття профільної середньої освіти;
6) відповідно до статті 32 Закону:
–  мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства;
–        рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради;
–        рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські ради (міст з населенням більше 50 тисяч);
–        ліцеї можуть бути утворені та здійснювати освітню діяльність за умови дотримання вимог цього Закону, ліцензійних умов та положення про ліцей, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
–        у разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти;
–        реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника.
Отже, Закон не передбачає можливості подальшого функціонування шкіл «І-ІІІ ступенів», крім закладів загальної середньої освіти, особливості освітньої діяльності яких визначені міжнародними договорами України, а також приватних, корпоративних закладів освіти та закладів спеціалізованої освіти – мистецьких і спортивних ліцеїв (Закон не передбачає функціонування початкових шкіл у складі військових і наукових ліцеїв).
Тобто, починаючи з дня набрання чинності Законом, сільські, селищні, районні, міські (міст з населенням менше 50 тисяч) ради не мають права створювати нові комунальні ліцеї. Такі комунальні ліцеї можуть утворюватися обласними, міськими радами (міст з населенням більше 50 тисяч), а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим. Проте, якщо ліцей (заклад загальної середньої освіти III, ІІ-ІІІ чи І-ІІІ ступенів) було утворено сільською, селищною, районною, міською радою (міста з населенням менше 50 тисяч) до набрання чинності цим Законом, відповідна рада має забезпечити функціонування такого ліцею, але не більше ніж до 1 вересня 2024 року. Втрата права «утворювати» не означає втрату права залишатися засновником таких закладів до 1 вересня 2024 року, коли набере чинності абзац шостий частини першої статті 35 Закону, згідно з яким «гімназія та ліцей мають функціонувати як окремі юридичні особи». У засновника закладу освіти залишається загальне право, передбачене абзацом першим частини першої статті 32 Закону, щодо прийняття рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти. Крім того, засновник має передбачений цією ж статтею 32 Закону обов’язок забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти у разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти.
Отже, до 1 вересня 2024 року сільські, селищні, районні, міські (міст з населенням менше 50 тисяч) ради мають прийняти одне з таких управлінських рішень стосовно кожного із заснованих ними раніше закладів загальної середньої освіти «І-ІІІ», «ІІ-ІІІ» або «III» ступенів, у тому числі опорних:
а)  змінити тип таких закладів на початкову школу («І ступінь») або гімназію, яка забезпечуватиме здобуття виключно базової середньої освіти («II ступінь») або початкової освіти і базової середньої освіти («І-ІІ ступінь»);
б)  для забезпечення здобуття профільної середньої освіти ініціювати передання закладу загальної середньої освіти в управління обласній раді шляхом зміни його засновника.
Ураховуючи зазначені вище положення, засновники таких закладів загальної середньої освіти мають достатньо часу «перехідного» періоду, щоб проаналізувати мережу закладів освіти, врахувати демографічні показники, міграційні процеси на певній території, пов’язані у тому числі з активною забудовою території, спланувати ефективну, доступну і спроможну мережу початкових шкіл і гімназій та закріпити за ними територію обслуговування. Обласним радам необхідно розпочати роботу над формуванням мережі ліцеїв, які за умови наявності стандарту профільної середньої освіти та відповідної типової освітньої програми і на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України зможуть з 2024 року запровадити трирічні освітні програми в межах дванадцятирічної повної загальної середньої освіти (підпункт 4 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про освіту»).
VII.  Щодо центрів професійного розвитку педагогічних працівників
Важливою новелою Закону є започаткування діяльності центрів професійного розвитку педагогічних працівників (абзац другий частини третьої статті 52 Закону).
Пунктом 5 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону визначено завдання органам місцевого самоврядування та місцевим державним адміністраціям до 1 вересня 2020 року «забезпечити створення районних, міських (районних у містах) центрів професійного розвитку педагогічних працівників шляхом реорганізації науково-методичних (методичних) установ (центрів, кабінетів), крім закладів післядипломної освіти, та організувати і забезпечити відбір працівників до зазначених центрів на конкурсних засадах».
Звертаємо увагу на те, що засади формування та функціонування мережі центрів професійного розвитку педагогічних працівників, їх основні функції та завдання будуть визначені відповідним Положенням, що має затвердити Кабінет Міністрів України. На сьогодні одним із пріоритетних завдань Міністерства є розроблення відповідного проекту, що після його громадського обговорення та погодження в установленому порядку буде подано на розгляд Уряду. Тому просимо всіх зацікавлених осіб слідкувати за новинами на офіційному вебсайті Міністерства та після оприлюднення проекту Положення про центр професійного розвитку педагогічних працівників взяти участь у його громадському обговоренні.
VIII. Академічна доброчесність
До засад державної політики у сфері освіти та принципів освітньої діяльності закладів освіти віднесено, зокрема, академічну доброчесність і нетерпимість до проявів корупції та хабарництва (частина перша статті 6 базового Закону України «Про освіту»). Відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про повну загальну середню освіту» виховний процес у закладах освіти має спрямовуватися, у тому числі на формування нетерпимості до проявів корупції та порушень академічної доброчесності.
Згідно з частиною першою статті 42 Закону України «Про освіту» академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень.
Закон України «Про повну загальну середню освіту», зокрема стаття 42, деталізує та доповнює відповідні положення Закону України «Про освіту», зокрема зобов’язує всіх дотримуватись академічної доброчесності, встановлюючи види відповідальності за її порушення.
Що вважається порушенням академічної доброчесності, чітко визначено у частині четвертій статті 42 Закону України «Про освіту» та у частині четвертій статті 43 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Ці дві статті двох законів України є основою для формування кожним закладом загальної середньої освіти своїх внутрішніх процедур і процесів щодо забезпечення академічної доброчесності. Звертаємо увагу і на те, що частина четверта статті 42 Закону України «Про освіту» доповнена двома новими видами порушення академічної доброчесності, зокрема:
  • надання здобувачам освіти під час проходження ними оцінювання результатів навчання допомоги чи створення перешкод, не передбачених умовами та/або процедурами проходження такого оцінювання;
  • вплив у будь-якій формі (прохання, умовляння, вказівка, погроза, примушування тощо) на педагогічного працівника з метою здійснення ним необ’єктивного оцінювання результатів навчання.
Згідно з частиною другою статті 42 Закону внутрішня система забезпечення якості освіти формується закладом освіти та має, зокрема, включати механізми забезпечення академічної доброчесності, порядок виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності, види академічної відповідальності педагогічних працівників та учнів за конкретні порушення академічної доброчесності. Методичні рекомендації з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти будуть розроблені Державною службою якості освіти України, затверджені Міністерством освіти і науки України та оприлюднені на офіційних вебсайтах.
При розробленні механізмів забезпечення академічної доброчесності варто завжди пам’ятати про те, що:
1)      формування та забезпечення дотримання академічної доброчесності учасників освітнього процесу має відбуватися з обов’язковим дотриманням їхньої гідності та прав;
2)      перелік видів академічної відповідальності педагогічних працівників визначений частиною п’ятою статті 42 Закону України «Про освіту» та частиною п’ятою статті 43 Закону України «Про повну загальну середню освіту», а перелік видів академічної відповідальності учнів – частиною шостою статті 42 Закону України «Про освіту» та частиною сьомою статті 43 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Крім того, згідно з частиною сьомою статті 42 Закону України «Про освіту» зазначені види академічної відповідальності можуть бути деталізовані або доповнені іншими видами академічної відповідальності за конкретні порушення академічної доброчесності. Але це питання має бути обов’язково визначене внутрішніми документами закладу освіти, що мають бути затверджені (погоджені) основним колегіальним органом управління закладу освіти (педагогічною радою) та погоджені з відповідними органами самоврядування здобувачів освіти в частині їхньої відповідальності;
3) відповідно до частини десятої статті 43 Закону види академічної відповідальності, що можуть бути застосовані до учнів та педагогічних працівників, повинні бути співмірними із вчиненими порушеннями. За одне порушення може бути застосовано лише один із видів академічної відповідальності.
При цьому, варто пам’ятати, що механізми забезпечення академічної доброчесності мають бути спрямовані насамперед на формування у педагогічних працівників та учнів культури доброчесності та нетерпимості до будь-яких проявів недоброчесної поведінки, у тому числі корупції, хабарництва та будь-яких форм обману, а також на запобігання вчиненню академічної недоброчесності, а не на покарання за вчинення відповідних дій.
Всі інші питання щодо формування системи та механізмів академічної доброчесності будуть деталізовані у згаданих вище методичних рекомендаціях з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти.
Шановні вчителі, керівники закладів освіти, представники засновників, батьки та учні!
Будь-який ЗАКОН завжди спрямований на ЗМІНУ суспільних відносин. Новий Закон України «Про повну загальну середню освіту» також містить перелік новацій, кожна з яких спрямована на забезпечення інтересів учнів і вчителів, як основних учасників освітнього процесу. Звертаємо вашу увагу на те, що основою суспільних відносин у сфері загальної середньої освіти відповідно до Закону мають стати (якщо ще не стали) людино і дитиноцентризм, педагогіка партнерства, єдність навчання, виховання та розвитку учнів, безпечне освітнє середовище, повага до гідності КОЖНОГО учасника освітнього процесу, академічна доброчесність, відсутність будь-якої дискримінації (привілеїв чи обмежень) за будь-якою ознакою тощо.
З повагою
Т.в.о Міністра  Любомира Мандзій

6 КВІТНЯ СТАРТУЮТЬ ОНЛАЙН-УРОКИ ДЛЯ УЧНІВ 5-11 КЛАСІВ НА КАРАНТИНІ: ЧАС ТА ПРОГРАМА ЗАНЯТЬ, ДЕ ТА ЯК ПРИЄДНАТИСЯ ДО НАВЧАННЯ



В понеділок, 6 квітня, о 10:00 для учнів 5-11 класів з усієї країни стартує проєкт «Всеукраїнська школа онлайн» – уроки з 11 предметів, які за чітким розкладом транслюватимуть українські телеканали та YouTube-канал Міністерства освіти і науки. 
Проєкт став можливим завдяки спільним зусиллям Офісу Президента України, Міністерства освіти і науки України, Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, громадської спілки «Освіторія», а також 40 небайдужих педагогів, що зголосилися стати вчителями для усієї країни.

“Наше завдання як держави – забезпечити кожній дитині вільний доступ до знань”, – зазначив Президент України Володимир Зеленський.
Транслюватимуться уроки з: української мови, української літератури, 
історії України, всесвітньої історії, англійської мови, фізики, алгебри, геометрії, географії, хімії та біології.
Заняття для усіх класів можна буде переглянути на YouTube-каналі Міністерства освіти і науки. За кожним класом також закріплено телеканал чи медіаресурс, який у будні транслюватиме уроки для тих дітей, які з різних причин не мають можливості переглянути їх в Інтернеті.
Так, за класами закріплено такі телеканали:
Уроки проходитимуть щодня, з понеділка по п’ятницю, до кінця карантину. Кожного дня вони починатимуться о 10:00.
Розклад занять на наступні тижні можна завантажити для: 5 класу, 6 класу, 7 класу, 8 класу, 9 класу, 10 класу, 11 класу, а також загальний розклад онлайн-школи.
На YouTube-каналі МОН в описі під кожним відео вчителі також залишатимуть домашні завдання на закріплення теми, які учні зможуть зробити, щоб краще опанувати матеріал. Завдання даватимуться за найпоширенішими в країні підручниками. Посилання на електронні версії цих підручників також можна буде знайти в описі під відео.
Зйомки уроків відбуваються у Новопечерській школі м. Києва. 
У відеозаняттях беруть участь українські зірки: ведучі, музиканти, актори, спортсмени тощо. Вони відповідають на запитання, вирішують задачі та проводять досліди разом з учителями.
Організатори закликають батьків завантажити розклад уроків та заохочувати дітей навчатись. Залишаємось вдома! Вчимось вдома!
Нагадуємо, що у зв’язку з загальнонаціональним карантином Міністерство освіти і науки розробило два сценарії завершення навчального року, проведення зовнішнього незалежного оцінювання та вступної кампанії.
























Учні 9-х класів отримають свідоцтва про освіту в червні

Міністерство освіти рекомендуватиме закладам середньої освіти провести річне оцінювання учнів 9-х класів та видати їм документи про освіту у раніше заплановані терміни.
Про це, під час свого виступу на Онлайн конференції EdCamp 2020, сказала в.о. міністра освіти Любомира Мандзій.

За її словами, відповідні рекомендації будуть надіслані українським школам до кінця цього тижня.
Зокрема, Міносвіти рекомендуватиме закладам освіти обов'язково зберегти структуру 2019/2020 навчального року, що була ухвалена педагогічними радами на початку навчального року.
В.о. міністра освіти наголосила, що форму проведення оцінювання учнів ухвалюватимуть шкільні педради.
«Шановні колеги, тут не може бути одного уніфікованого рішення для всіх. Ви зараз працюєте в межах своєї автономії і тому рішення будуть виключно за педагогічними радами закладів освіти», - сказала Мандзій.
Після проведення річного оцінювання учнів 9-х класів, заклади освіти мають підготувати і направити відповідну інформацію до органів управління освітою, які направлять їх до ДП «Інфоресурс» з метою замовлення документів для випускників 9-х класів.
Документи про освіту мають бути видані учням у середині червня.
Освіта.ua
13.04.2020

МОН надасть рекомендації із заповнення класних журналів


Міністерство освіти рекомендує освітянам в умовах карантину вести свої записи та нотатки, щоб після закінчення карантину заповнити класні журнали.
Про це, під час своєї участі в Онлайн конференції «EdCamp 2020», сказала в.о. міністра освіти Любомира Мандзій.
За її словами, Міністерство освіти готує лист про річне оцінювання, який буде містити рекомендації із заповнення класних журналів. Зараз зміст листа узгоджується з профільним директоратом МОН та Українським інститутом розвитку освіти.
«Прошу утриматись зараз від заповнення класних журналів. Це можна буде зробити згодом. Я прошу вас звернути увагу, ніяких перевірок або контрольних заходів з боку Міністерства освіти і науки здійснюватись не буде. Органи місцевого самоврядування та органи управління освітою теж зараз не мають можливості здійснювати перевірки», - наголосила Мандзій, що до кінця навчального року ніяких перевірок точно не буде.
Разом з тим, вона повідомила, що нотатки успішності учнів вчителі мають здійснювати обов'язково. Це необхідно робити щодня під час проведення дистанційного навчання з учнями.
Освіта.ua
13.04.2020




ВІДДІЛ ОСВІТИ ,МОЛОДІ ТА СПОРТУ
САРНЕНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
САРНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ



Подпись: ПРОГРАМА  СЕМІНАРУ
ВЧИТЕЛІВ ОБСЛУГОВУЮЧОЇ ПРАЦІ




Формування предметної та ключових компетентностей на уроках  та позакласних заходах з  трудового навчання шляхом  залучення  учнів  до  проектної діяльності як  провідного засобу  розвитку навчання.










Дата проведення: 12. 02. 2018р.
Місце проведення:
Ясногірська ЗОШ І-ІІІ ст..
Час проведення: 10.00 год.





Теоретична частина
          1. Знайомство зі школою.
         2. Виступ вчителів  обслуговуючої праці
3. Виставка «  Красу ми творимо руками»
Практична частина
1. Інтегрований урок в 9 класі на тему:
«Виготовлення запланованого виробу для власних      потреб : «Екологічне дерево».
Вчитель обслуговуючої праці
Ясногірської ЗОШ І-ІІІ ст..
Царук Наталія Миколаївна
2.Майстер-клас «Виготовлення квіток з   мандаринових шкірок»
Вчитель обслуговуючої праці
Ясногірської ЗОШ І-ІІІ ст..
Царук Наталія Миколаївна
3. Позакласний захід з теми  « Масляна»
Вчитель  трудового навчання
Ясногірської ЗОШ І-ІІІ ст..
Вознюк Наталія Миколаївна





концепція нової української школи

https://drive.google.com/file/d/1QIZ4Z3tID5sZuV1fb4F6TQTnBW5_lljh/view?usp=sharing

Немає коментарів:

Дописати коментар